در مورد آکادمسین آکادمی علوم جمهوری ترکمنستان پروفسور مراد آنانفس اف (کتاب دوّم)


Мырат Аннанепесов_академикТССР
پروفـسور مراد آنانفس اف و د. خ. اونق کنفرانس سال ۲۰۰۰.

تورنتو

– دکتر خانگلدی اونق: ایّام فوت استاد راهنمای علمی ام «علم آتا» پرفسور مراد آنانفس اف، در نوزدهم سپتامبر سال ۲۰۱۳/م.، است، در این رابطه مقاله ای در کتابچه «قیاتخان و بازماندگان وی» یادی از برجستگی های استاد مرحوم پروفسور مراد آنانفس اف نموده بودیم. در این مختصر نیز که در کتاب دوّم پروفسور با عنوان «مختومقلی و ایّام وی» درج نمودیم به یکی دیگر از برجستگی های دیگر و خدمات روشنگرانه وی اشاره می کنیم.

سمت های وی:

      • معاونت کلّ ریاست پرزِیدیوم آکادمی علوم جمهوری ترکمنستان ش. س. ТССР تا دکابر ۱۹۸۹/م.
      • عضو کمیته بررسی قانون اساسی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، دکابر  ۱۹۹۱، (СССР) …

راجع به جریان مباحثه ای در سال های ۱۹۸۸-۱۹۸۹/م.م.، در مورد محتوای کنفرانسی که حول محور جنگ گؤکدپه در آکادمی علوم ترکمنستان درگرفته بود، بر عکس نظریّه عضو بیوروکرات حزب توتالیتار جناب آ.آ. روسلیاکف که «الحاق داوطلبانه ترکمنستان» را عنوان کرده بود، پرفسور مراد آنانفس اف آن را به عنوان «غصب سرزمین ترکمن از جانب قوای روسیّه» در جریان جنگ گؤکدپه اعلام نمود. در نهایت، در این امر حقّانیّت پروفسور م. آنانفس اف ثابت و بر همگان معلوم گردید. به همین سبب نیز حزب توتالیتار موجود در آن ایّام، وی را از اشتغال در عالی ترین ارگان های دولتی محروم نمودند. پروفسور از این امر نه تنها ناراحت نشد، بلکه به استقبال نیز گرفت و راضی به همان شغل مقدّس استادی در دانشگاه ها و سرپرستی بخش تاریخ معاصر انستیتو پژوهشی تاریخ آکادمی علوم ترکمنستان قناعت نمود. این امر در بین روشنفکران ترکمن در جمهوری ترکمنستان به ندرت پیش می آمد و این امر نمونه برخورد رئال و داشتن حقّانیّت وی تلّقی گردید. حرکت انسانی وی را همه خلق ستودند.

این واقعه مصادف شده بود با ورود اینجانب (خ. اونق) به آکادمی علوم در پژوهشکده تاریخ، که خوشبختانه در پی کسب درجه علمی اینجانب ایشان به عنوان راهنمای علمی بنده انتخاب گردید و وی با خلوص نیّت تحقیقات بنده را ضمن پشتیبانی، از مشاورت های بی بدیل خود، خرسند نمودند و اینجانب در سال 1995 موفق به طی این دوره سخت که به گذر از «درب آهنین» نام گرفته بود، به انجام رسید. و طی شد.

شخصیّت انسانی که با دل و جان خود همه توان خویش را در گرو خلق محروم خود «تورکمن» مقیّد کرده بود، بدینسان به نهایت فضیلت انسانی راه یافت. وی در ایّامی که طرح پرچم استقلال جمهوری مستقل ترکمنستان انتخاب و تاریخ ویژه «روز پرچم تورکمن» برگزار شده بود، این پرچم مقدّس را قبل از سایر همکاران ام در پریزیدیوم آکادمی علوم جمهوری ترکمنستان بر پیشانی من به تبارک نشاند و آرزوی رسیدن همه ترکمن ها را به این چنین اقبالی نیک و صلح آمیز مسئلت نمود و از اینجانب دعای خیر طلب نمودند.

وی در اواخر عمر بازنشستگی خویش به سایر همکاران خود گوشزد می کرد که؛ «- در نظریّه پردازی ماتریالیسم دیالکتیک کمی با احتیاط وارد شوید، بی گدار به آب نزنید، تردید را از دست ندهید، وجود چیزی از غیب را فراموش نکنید!». …

وی تا به آخر عمر پربار خود در همانجا باقی ماند و در جوار فعالیّت های آکادمیکی خود، به تدریس در دانشگا ها نیز مشغول شد. وی شاگردان زیادی را از این دروازه آهنین دوره های سخت علمی عبور داد و همه شاگردان وی شخصیّت های برجسته ای در سرنوشت ترکمنستان نوین گردیدند. از جمله قوربانف خان دوردیویچ، سیتاکویچ جما آنااروازاف، آتایویچ عوض گوندوغدیف، مراد خوجه قلیف، آ. عوضف، سردار آتدایف، آیدوغدیویچ مخمد آیدوغدیف و اینجانب هم سایر همکارانم … از چشمه جوشان و زلال این استاد علوم بهره مند گشتند.

یاد و خاطره این مرد بزرگ برای همیشه در تاریخ ترکمنستان نوین ماندگار و دل شاگردان وی در گرو حقیقت گرائی تاریخ و شجاعت در بیان وی را میثاق راه روشن روش علمی خویش قرار دادند. آکادمیک مراد آنانفس اف به عنوان یک محقق برجسته ملی ترکمن و کسی که این چنین پرده از روی حقیقت تاریخ برداشته است، میثاق حقیقت نگاری در تاریخ را بر ما به یادگار گذاشت. در واقع این امر همان قسم آکادمسین های یونان قدیم در حقیقت گوئی، رئال نویسی و قضاوت بی طرفانه تاریخ است. …

Advertisements
نوشته شده در مطالب عمومی. Leave a Comment »

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: