نگاهی به کنگره موغان بعنوان یکی از مهم ترین رویداد تاریخی ایران و منطقه بمناسبت 280مین سالگرد آن میراث فرهنگی وتاریخی


یوسف کر-فعال فرهنگی

یوسف کر-فعال فرهنگی

برلین: یوسف کر – همانطورکه می دانید امسال 280/مین سالگرد کنگره موغان است که در سال 1736 میلادی برگزارشده است. از نظر من پرداختن به این واقعه تاریخی با هدف آشنایی همه جانبه تر و عمیق تر و ارجگذاری و میراث داری از میراثهای فرهنگی و تاریخی در شرایط کنونی کشورمان بسیار ضروری است.
بدین مناسبت از چند کتاب صفحات مرتبط با آن واقعه مهم تاریخی ایران و منطقه را بصورت پی دی اف در آورده برای قابل ارسال شدن با ایمیل سه بخش نمودم. اینک آنرا به شما نیز از این طریق می فرستم.

من اینکارها را برای فراهم کردن امکان بیشتر آشنا شدن علاقمندان انجام میدهم. و لازم به توضیح است که دو بخش  1 و 2 از صفحه 553 تا 675 جلد 11م. کتاب 20 جلدی تاریخ جامع ایران چاپ 1394 می باشد. بخش سوم نیز مطالبی درباره کنگره مغان از چند منبع چاپ شده در زمان رژیم پهلوی است که ارسال آن بیشتر به خاطر فراهم کردن امکان مقایسه ی برخوردهای مختلف آن زمان و این زمان (بویژه جلد 11 م. کتاب 20 جلدی تاریخ جامع ایران) می باشد.
با اجازه تان در زیر اظهارنظر کوتاهم را نیز می گذارم.

کنگره موغان در اوضاع متلاطم سده 18 میلادی در اواخر ژانویه (اوایل بهمن 1114 شمسی) آغاز شده و تا اواخر مارس 1736 (اوایل فروردین 1115 شمسی) طول کشیده است. به تخمین صد هزار نفر شرکت کننده داشته، که بیش از 20 هزار نفر آن از طرف برگزار کنندگان سکولار (البته درشکل و باورِ سنتی آن زمان) دعوت شده بودند.

شرکت کنندگان فعال این تجمع بزرگ تاریخی پس از نزدیک به یکماه بحث و گفتگو پنج شرط فرماندهی کل قوا برای حل موانع برقراری دوستی میان گروههای مذهبی و قومی و قدرتمند شدن ایران را پذیرفته امضای عهدنامه ای معروف به وتیقه نامه (سند) کنگره موغان را شروع کردند.

کنگره با کوشش مبتکرانه نیروهای سکولار سنتی ایران برای پاسخ به الزمات زمان با هدف:

  1. از بین بردن ریشه های خشونت و دشمنی در میان گروه های مختلف مذهبی، قومی و اجتماعی در ایران و درمنطقه،
  2. برای تحکیم دوستی، اخوت و اتحاد جهت محافظت کشور و منطقه از تجاوزات و نیز توطئه های شوم استعمارگران، با بهره گیری زیرکانه از ابزار دیالوگ و گفتگو با همدیگر که ابزار اصلی جامعه مدرن مدنی امروز نیز می باشد، صورت گرفته است.

بدین سبب این «انقلاب دموکراتیک» بقول نویسنده بخش عصر افشاریان در جلد 11 م. کتاب 20 جلدی تاریخ جامع ایران، برای مردم ایران و منطقه یک میراث فرهنگی و تاریخی ارزشمندی محسوب شده، و نسل های امروزی برگزار کنندگان و شرکت کنندگان فعال آن کنگره از هر گروه اتنیکی و مذهبی سکولار و غیره، موظف به ادای دین در راه ارجگذاری و میراث داری از آن واقعه ی تاریخی هستند.

در اینجا اطلاعات جالبی درباره عهد نامه ی کنگره موغان از چاپ دوم و صفحه 145 کتاب نادرشاه که «ترجمه و اقتباس مشفق همدانی» ادعا شده ومؤسسه انتشارات امیرکبیر درسال 2537 برابربا1357 هـ.شمسی انتشار داده است را می آورم. ولی لازم به یاد آوری می دانم که رژیم پهلوی کنگره مغان را یک مراسم مجلل و پرشکوه تاجگذاری معرفی میکرد. بدینجهت عنوان صفحه مذکور «سند تاجگذاری نادرشاه» است و چنین نوشته شده:
متن اصلی عهد نامه دشت مغان که به وتیقه نامه معروف است به طور غیر مترقبه در منزل علی خان یکی از خوانین درگز که اجدادش در رکاب نادرشاه بوده است، کشف گردید. این سند با آنکه متجاوز از بیست هزار دولار قیمت پیدا کرد، از طرف آقای بزرگ دانش نیا خریدار آن درمقابل چهل هزار ریال به موزه ایران باستان اهدا گردید. این سند اصل صورت مجلس مذاکرات دشت مغان است که به خط میرزا مهدی خان استرآبادی منشی نادر برشته تحریر در آورده شده است و از طرف حضار به امضا رسیده است. %

پیروز باشید! یوسف کـُر ، 18.10.2016

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: