29 ماه می سالگرد فتح استانبول توسط تورکان عثمانی است.


Mays Günü 29-njy

29 ماه می سالگرد فتح استانبول

گوناز تی وی: استانبول که با زیبایی بی نظیر خود دو قاره اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل کرده و توانسته قلب میلیونها انسان را فتح نماید، 563 سال پیش در چنین روزی توسط تورکان عثمانی فتح گردید.

کنستانتین بزرگ امپراطور روم در سال 330 میلادی در استانبول امروزی یعنی با نام تاریخی آن در شهر بیزانتیوم، شهری با نام «روم نو» بنیان نهاد. این شهر که بعدها نام کنستانتین و یا کنستانتینوپولوس را بخود گرفت، بدلیل قرار گرفتن در مرکز گذرگاههای تجاری، تبدیل به پایتخت روم شد. در مدت زمانی کوتاه، نظیر تمامی بناهای موجود در روم در این شهر نیز تاسیس یافت. تبدیل این شهر به مرکز امپراطوری روم و خوشبین بودن کنستانتین در قبال ادیان مختلف باعث شد تا تجارت در این شهر و نیز دین مسیحیت در میان ساکنین آن بیش از پیش رواج یابد.

کنستانتین در حالیکه معتقد به پاگانیزم بود، به مسیحیان نیز اجازه داد تا با آزادی کامل آیین‌ها و مراسم دینی خود را بجای آورند. تحت حمایت وی در سال 325 در ایزنیک شورایی تشکیل یافت که این شورا صدها انجیل موجود را در 4 انجیل فعلی گردآوری و خلاصه کردند. گفته می شود که وی به هنگامی که در بستر مرگ بود، غسل تعمید داده شد و به دین مسیحیت درآمد.

در سال 395 امپراطوری روم به دو بخش تقسیم شد. بخش غربی از شهر رم اداره می شد و پایتخت روم شرقی نیز کنستانتینوپولوس بود. پس از فروپاشی روم غربی در مدت زمانی کوتاه، روم شرقی بیش از 1000 سال به حیات خود ادامه داد.

در دوره امپراطوری ژوستینین، قلمروی روم غربی نیز تحت حاکمیت روم شرقی قرار گرفت. این امپراطوری در قرن 16 نام امپراطوری بیزانس را بخود گرفت.

پس از پیروزی تورک‌ها بر امپراطوری بیزانس در جنگ ملازگرد به سال 1071 و مسکن گرفتن آنها در آناتولی، تحولات تاریخی بزرگی آغاز شد. قبایل تورک به سرعت از شرق راهی آناتولی شده و در خاکهایی که آن را روم ائلی می نامیدند اسکان یافتند. در نگاه تورکها، ابتدا آناتولی به کشور رومیان شهرت داشت. سپس این نام تغییر کرده و به تراکیا و خاکهای اروپای دور اطلاق شد.

در دوره سلجوقیان آناتولی، سایر شهرهایی که تحت حاکمیت بیزانس‌ها بود، یکی پس از دیگری به تصرف تورکها درآمدند. قایی‌ها که از طایفه تورکان اوغوز بودند، در منطقه سویوت مسکن گرفته و دولت عثمانی را تاسیس کردند. بدین ترتیب دولت جهان‌شمول توررک عثمانی به شکلی سریع به سوی غرب پیشرفت نمود. شهرهای بیزانس یکی پس از دیگری توسط تورک‌ها فتح شد. یکی از مهمترین این شهرها بورسا بود. با فتح بورسا پیشرفت تورکان عثمانی در غرب تثبیت شد. با گذشت تورکها از تنگه داردانل (چاناک قلعه) و ورود آنها به تراکیا، اروپا آماده می شد تا پذیرای تورکهای عثمانی به مدت صدها سال باشد. در مدت زمانی کوتاه ادیرنه نیز فتح شد. عثمانیان به همه جهانیان ثابت کرده بودند که از اعضای پایدار اروپا خواهند بود. بدین ترتیب استانبول درست در وسط قلمرو عثمانی قرار داشت که در دو قاره جهان وسعت یافته بود. بیزانس نیز به سرعت در حال کوچک شدن بود و نهایتا تبدیل به یک دولت شهر گردیده بود. سلطان محمد دوم که در سال 1415 بر تخت نشست، حکمرانی بسیار لایق بود. آموزش خوبی دریافت کرده بود و متوجه اهمیت علم و تکنولوژی نیز بود. او در طول حیات خود بطور مرتب این حدیث را شنیده بود که می گفت: کنستانتینوپولوس بطور قطع روزی فتح خواهد شد. خوشا بحال فرمانده و سربازی که فاتح کنستانتینوپولوس باشد. بنابراین پس از تاجگذاری تصمیم بر فتح کنستانتینوپولوس گرفت. او می گفت: یا این شهر مرا خواهد گرفت و یا من آن را فتح خواهم کرد.

استانبول قبلا نیز چندین بار محاصره شده بود، اما بدلیل داشتن باروهای بسیار مرتفع فتح آن ممکن نگردیده بود. بدین دلیل این بار برای فتح استانبول توپهای بسیار بزرگ ساخته شد. واحدهای ارتش تورک عثمانی از همه جای آناتولی به طرف کنستانتینوپولوس به راه افتاده و در آپریل 1453 آن را از همه طرف محاصره کردند.

توپهای شاهی که اندازه هر یک از گلوله های آن 550 کیلو بود، باروهای شهر را زیر آتش گرفتند. زنجیرهایی که بیزانس‌ها بین استانبول و گالاتا کشیده بودند، مانع عبور از دریا به سمت خلیج می شد. بنابراین سربازان تورک در اقدامی بسیار اعجاب انگیز و کاملا متهورانه، دهها کشتی را با راندن از دره‌ها و تپه‌ها، وارد خلیج کردند. با این کار روحیه دفاعی بیزانس ها تضعیف شد. جبهه جدیدی در محاصره شهر باز شده بود. در 29 می 1453 با نصب پرچم تورکان عثمانی در باروهای شهر توسط اولوباتلی حسن، استانبول فتح شد. آخرین امپراطور بیزانس نیز به هنگام دفاع از شهر کشته شد.

با فتح استانبول، دولت عثمانی تبدیل به یک امپراطوری شد. پادشاه که به سلطان محمد فاتح مشهور بود، در نامه هایش از خود با عنوان سزار و امپراطور جدید نام برد. تاریخ جهان تغییر یافت. قرون وسطی پایان گرفت و قرون جدیدی آغاز شد.

افرادی که از استانبول متواری شدند، تبدیل به آغازگران رنسانس و رفورم در اروپا گردیدند. دیدگاه سفت و سخت قرون وسطی جای خود را به تحولات علمی و هنری داد. تسلط تورک ها بر راههای تجاری ابریشم و ادویه جات باعث افزایش قیمت محصولات تجاری در اروپا شد.

با فتح استانبول دوره جدید در تاریخ تورک‌ها و عثمانیان آغاز شد. عثمانی تبدیل به یک قدرت بزرگ اقتصادی و نظامی شده بود. مهمترین تفاوت این امپراطوری و تمدن بزرگ این بود که در مقابل تمامی فرهنگها تحمل و خوشبینی بالایی نشان می داد. به مسیحیان و یهودیان اجازه داده شد تا با آزادی کامل مراسم دینی خود را بجای آورند و سیستم قضاوتی خود را اعمال نمایند. افراد غیر مسلم در سیستم حکومتی به وظایف مهمی همچون صدراعظمی، وزارت و پاشایی یعنی فرمانده نظامی انتخاب شدند. یکی از نمونه های این افراد مسیح پاشا برادرزاده آخرین امپراطوری بیزانس می باشد که به وی اجازه داده شد در کاخ عثمانی زندگی کند و پس از مسلمان شدن به مقام صدراعظمی انتخاب شد.

استانبول که از آن با عنوان شهری که خاک و سنگش از طلاست، یاد می شود، امروز نیز یکی از مهمترین شهرهای جهانی می باشد. این شهر همچنان محل زندگی انسانهایی با نژادها، قومیت ها و ادیان مختلف می باشد و در آینده نیز این ویژگی خود را زیر پرچم تورک‌ها همچنان حفظ خواهد کرد.

این نوشته برگفته از بخش فارسی رادیو و تلویزیون جمهوری تورکیه می‌باشد.

گوناز تی وی

hhh

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: