ملاحظاتی در دید فلسفه برای شناخت جامعه امروز ایران


نتیجه اصل تقیه

نتیجه اصل تقیه

آنکارا – د.خ.ا.: تحولات در جامعه امروز و مقایسه تطبیقی آن با قوالب فلسفی کلاسیک در دیدگاه نوین المنتهایی را می طلبد که در مقایسه با جوامع امروز جهانی می توان آن را قالب ریزی کرد. بدینوسیله راه و مسیر شناخت این جوامع را هموار نمود. بدین ترتیب می توان در آنالیز شرایط امروز به یک شناخت نسبی رسید که لازمه تدبیر و اتخاذ تاکتیکهای معین بعدی را تسهیل می نماید.

این مورد را می توان در تطبیق جامعه امروز ایران عمومیّت داد و در این امر ناگزیر است مثال جمهوری اسلامی را در مقایسه با جوامع پیشرفته جهانی الگو قرار داد. در اینجا ذیلاً به این مورد می پردازیم.

جمهوری اسلامی وابسته است نه به زور و قدرت، که به مکر و توانائی ذاتی شان برای حیله گری و تمایل بی حد و حصر آن به اصول دروغ و ریا در اصل «تقیه». چنانکه آمریکا به تجهیزات نظامی و تکنولوژی، چین به تفکّر و ایدئولوژی، روسیّه به اتم و سیاست، ژاپن به نوآوری و فنآوری علمی مجهز اند.

امّا مذهب، جمهوری اسلامی را به هنر فریب و دروغ تجهیز نموده است. بهمین جهت در مفهوم عامه مردم ایران سیاست را در دروغ و فریب تعمیم داده اند.
در حالیکه سیاست علم دیپلماسی و روابط بین المللی در امر اسقرار حاکمیت و گردانش یک کشور در بخشی از جعغرافیای زمین است که همراه با تمدن و در صداقت روابط انسانها تفهیم کرد نه در فریب جامعه.

بدینوسیله با تفهیم سیاست در دروغ در جامعه سیاسی ایران، جمهوری اسلامی تلاش می کند خود را چند صباحی در قدرت سرپا نگهدارد. همان قدرتی که بصورت قوای نظامی – تکنولوژی، تفکّر سیاسی، روابط دیپلماسی و فنآوری و نوآوری در کشورهای پیشرفته شکل گرفته است، در جمهوری اسلامی بشکل فریب و نیرنگ و اصول دروغپردازی در اصل تقیه نهادینه شده و به آن مشروعیّت قانونی می بخشد.

پس دروغ و تقیه در اصول و ذات جمهوری اسلامی در مفهوم شرعی و مذهبی آن نهفته است. در این حالت در جامعه اسلامی، اصولگرایی و اصلاح طلبی هر دو به همان اندازه از آن برخوردارند که در بطن تشیّع و تسنن نهفته است. تشبث و آویختگی جمهوری اسلامی به مکر و حیله بهمان اندازه طبیعی است که امپریالیسم در موقع لزوم و در برابر هجوم مهاجم به تجهیزات نظامی و سیاسی خود متوسل می شود و استدلال می کند که به یقین حق دارند از ان بهره مند گردند.

به همین دلیل است که جمهوری اسلامی در کشف فریب در کارهای اهالی تحت حکومت خود بسیار چابک و زبده است و گول زدن جمهوری اسلامی در این امر کار چندان آسانی نیست.

امّا این نقص اساسی مازاد بر کور ذهنی و افق دید محدود آنها با توسل به مذهب و موهومات متافیزیکی، سبب می شود که صفات نادرستی، بی وفایی، نمک نشناسی و خیانت در جمهوری اسلامی شکل بگیرد و جامعه اطراف خود را نیز به نیرنگ و فساد منتج از آن بیآلایند. چنانچه در تمام ادوار انتخاباتی آن چنین بوده است. اصولگرایی و اصلاح طلبی به همان اندازه در یک قالب فلسفی قرار گرفته اند.

اصول فلسفی تکامل طبیعت جامعه مقرر داشته که وظیفه تداوم علم و صنعت و انتشار آن بر گرده کشورهای پیشرفته و مجهّز به تکنولوژی، سیاست، دیپلماسی و دموکراسی قرار داده شده است تا دانش بشری رو به زوال و انحطاط نگذارد. این اراده راسخ و هدف جامعه شناسی در باره بشریّت است که در دشمنی جمهوری اسلامی در پیشرفت بشری با آنها تجلّی می یابد. برای شناخت جمهوری اسلامی قانونی مستدلتر از این وجود ندارد. …

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: