تبلیغ استان آذربایجان غربی بعنوان استان کرد نشین توسط بعضی از رسانه های ایرانی بخصوص سایت ایران گلوبال


یاشار پورعلی – سردبیر نشریه حیدربابا چاپ تورنتو

یاشار پورعلی – سردبیر نشریه حیدربابا چاپ تورنتو

آژانس خبری آدربایجان جنوبی (سانانیوز): ملت هایی که بخاطر مسائل تجاری، اجتماعی و حتی سیاسی به خاک سایر کشورها و …

سانانیوز: ملتهای مختلف مهاجرت می کنند هیج وقت نمی توانند ادعای اراضی و رفراندوم بکنند و تبلیغ چنین افکاری نه تنها آزادی بیان نیست بلکه بخاطر نقص حقوق آن ملت به شدت محکوم می شوند …

مدتی است که بعضی از رسانه های فارس زبان  بخصوص سایت “ایران گلوبال” با پخش مصاحبه و بیانیه های متعدد از گروه حزب دمکرات کردستان به واضح  استان آذربایجان غربی را بعنوان استان اورمیه بخشی از کردستان تبلیغ می کند.
آزادی رسانه  یکی از مسائلی است که در خارج از ایران در کشورهای دمکراسی مورد توجه همگان قرار گرفته و نویسندگان و خبرنگاران و تحلیل گران سیاسی از این آزادی استفاده کرده و براحتی عقاید خود را بیان می کنند اما در عین حال بعضی از رسانه های مختلف درهمان کشورهای دمکراسی بخاطر سوء استفاده از آزادی بیان و نقص حقوق انسانها، ملتها و عقاید مختلف به شدت جریمه و در بعضی مواقع با توقف فعالیتهای مطبوعاتی مواجه می شوند.

به همین خاطر رسانه های رسمی و ثبت شده  ایرانیان خارج از کشور مجبور به رعایت قوانین  مطبوعاتی هستند و هیچ وقت نمی توانند از آزادی بیان سوء استفاده بکنند. اما بعضی از رسانه های اینترنتی براحتی  نمی توانند پیگرد قانونی داشته باشند و یا اینکه در صورت جریمه شدن چیزی از دست نمی دهند و براحتی با کمترین هزینه می توانند فعالیتهای خود را در وب سایت دیگر ادامه بدهند.  بنابراین موقعیت برای سو استفاده از آزای رسانه برای آنها مهیاست و متاسفانه براحتی مرتکب تخلفات رسانه ای می شوند که سایت ایران گلوبال نیز با تبلیغ  تفکر استان آذربایجان غربی بعنوان یک استان کرد نشین  نه تنها مرتکب تخلف شده بلکه با سو، استفاده از آزادی بیان این نظریه را مورد بحث قرار داده و به شدت تبلیغ می کند و این نقض آشکار حقوق آذربایجانیها است .

باید یاد آوری کنیم که یکی از سخت ترین فعالیتهای مطبوعاتی و رسانه ای مدیریت آن می باشد چرا که یک تخلف رسانه ای نه تنها فعالیتهای ارزشمند چندین ساله  را زیر سوال می برد بلکه زحمات تمامی اعضای آن اعم از اداره کنندگان، نویسندگان و بخصوص خوانندگان آن را به هدر می دهد. نمونه بارز آن روزنامه  ایران است با توجه به آنکه یکی از روزنامه های بزرگ و مهم ایران بود اما بخاطر چاپ کاریکاتوری مبنی بر هک حرمت به قومیت آذربایجانیها بسته شد و مسئولان آن نیز در ایران محاکمه شدند.
با توجه به قسمت “درباره ما” سایت ایران گلوبال شش نفر این سایت را هدایت می کنند اما اشتباه بارز آقای کیانوش توکلی نه تنها حقوق آذربایجانیها را نقض کرده بلکه بر خلاف اهداف سایت نیز خبر رسانی کرده است چرا که در اهداف این سایت چنین آمده:
“سایت مخالف هزگونه نژادپرستی و راسیزم و اختلافات و جنگهای قومی-ملی است. مطالبی که مبلغ نژادپرستی و فاشیزم، ایجاد کینه و دشمنی در میان اقوام و ملیتها و مردمان ساکن ایران باشند، منتشر نخواهند شد ولی بحثهای نظری و تئوریک درباره این مقولات امکان انتشار در سایت را دارند”
در اینجا نه تنها سایت ایران گلوبال به نقض حقوق آذربایجانیها محکوم است بلکه هر رسانه ای که چنین اشتباهی را مرتکب شود با توجه به قوانین کشورهای دمکراسی و بین المللی  محکوم محسوب می شود که در اینجا هر چند کوتاه به چگونگی قوانین مهاجران ملتهای مختلف در دنیا همجنین رفراندوم برای ملتها را بررسی خواهیم کرد.

در زمانهای گذشته برای گسترش خاک بین ملتها و کشورهای مختلف جنگ و خون ریزی می شد و طرفی که قدرت نظامی بیشتری داشت با غلبه بر طرف مقابل قسمتی از خاک آن ملت را اشغال و به نفع ملت خود مصادره می کرد . با مرور زمان با به وجود آمدن دمکراسی جنگ های نظامی رنگ و بوی خودش را از دست داد و به ندرت در کشورهای جهان سوم مشاهده می شود که گروههای تروریستی اقدام به انجام چنین اقداماتی می کنند که داعش یکی از نمونه های آن است که اقدام به چنین عملی نموده است.
اما ملت هایی که بخاطر مسائل تجاری، اجتماعی و حتی سیاسی به خاک سایر کشورها و ملتهای مختلف مهاجرت می کنند هیج وقت نمی توانند ادعای اراضی و رفراندوم بکنند و تبلیغ چنین افکاری نه تنها آزادی بیان نیست بلکه بخاطر نقص حقوق آن ملت به شدت محکوم می شوند و تا به امروز در هیچ کجای دنیا دیده نشده است که چنین تفکراتی تبلیغ شود. بر عکس آن حتی بخاطر دمکراسی بیشتر در اروپا این روزها شاهد هستیم ملتهایی که در گذشته خاک شان توسط قدرتهای بزرگ اشغال شده بود  امروزه توسط همان قدرتهای بزرگ زمینه رفراندوم برای آنها مهیا می شود.
امروزه مهاجرت به سایر کشورها بخصوص مهاجرتهای تجاری آنقدر زیاد شده است که مهاجران توانسته اند جایی را در قوانین آن کشورها باز کنند. حتی کشورها و ملتهای میزبان برای حفظ زبان، فرهنگ و حتی برای گسترش فعالیتهای اجتماعی زمینه فعالیت را برای مهاجران  فراهم می کنند. مهاجران نه تنها حق دارند برای حفط زبان و فرهنگ خود فرهنگسرا، انجمن و گروههای اجتماعی مختلف تشکیل بدهند حتی می توانند در رده و مقامهای بزرگ آن کشور حضور پیدا کنند  اما به هیچ عنوان و در هیچ شرایطی مهاجران حق ندارند ادعای اراضی بکنند.

بیش از نصف جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می دهند و میلیونها مهاجر در آمریکا زندگی می کنند .  مهاجرت میلیونی  ترکها در آلمان و دهها نمونه بارز دیگر در اروپا وجود دارد.
آیا تا به حال شنیده اید که ادعای رفراندوم اراضی بکنند ؟
پس مهاجران کرد در آذربایجان نیز مستثنی از این امر نیسند و به هیچ وجه نمی توانند ادعای اراضی بکنند. همانطور که در بالا نیز بدان اشاره کردیم فقط گروههای تروریستی هستند که با توسل به زور اسلحه و با ذهنیت کشتار مردم بی گناه اقدام یه ایجاد چنین تفکراتی می کنند. رسانه هایی که چنین تفکراتی را بصورت آشکار و حتی با متودهای مختلف در قالب موسیقی، فرهنگ تبلیغ بکنند نه تنها حقوق آذربایجانیها را نقض می کنند بلکه در اصل گروههای تروریستی و افکار آنها را تقویت می کنند.
ضبط و پخش موسیقی “سرزمین من اورمیه”  توسط بی بی سی فارسی از گروه موسیقی کردی که متشکل از کردهای ترکیه، عراق و ایران بودند را نیز می توان اشاره کرد. چرا که دراین آهنگ که بزبان کردی است در راستای نشان دادن اورمیه بعنوان شهر کرد نشن طراحی شده بود. اما این حرکت بی بی سی فارسی به شدت مورد اعتراض آذربایجانیها قرار گرفت. و حتی این روزها شاهد آن هستیم که در راستای این سیاستها، بعضی از رسانه های آذربایجانی نیز ندانسته ادبیات ” کردهای آذربایجان” را استفاده می کنند. ما کردهای مهاجر در آذربایجان داریم شاید هم در آینده مهاجران دیگری را نیز داشته باشیم اما به هیچ وجه کردهای آذربایجان نداریم.  آذربایجان خاک اجدادی ماست و وجب به وجب آذربایجان غربی متعلق به ترکهای آذربایجان است. حتی اگر بعضی از دهکده ها و شهرهای کوچک آن را مهاجران پر بکنند. و این اصلا دلیل به کرد نشان دادن آن مناطق نمی شود چرا که نمونه های آن را در همه جای دنیا زیاد داریم. هنوز که هنوزه در کتابهای سیتی رن شیپی کانادا فرانسوی ها و انگلیسی ها خودشان را بعنوان مهاجران اولیه نشان می دهند. باید  بیشتر از این آگاه باشیم و قاطعانه عمل کنیم و رسانه های فارس زبان هم نباید این تفکرات تروریستی را تبلیغ بکنند.

یاشار پورعلی – سردبیر نشریه حیدربابا چاپ تورنتو

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: