شهر بزرگ کاشغر قدیمی ترین پایتخت تورکمنان دولت قره خانلی در تورکستان شرقی می باشد


کاشغر پایتخت دولت قره خانل

کاشغر پایتخت دولت قره خانلی

حیدربابا: اولین حکمران دولت قره خانلوهای شرق سلیمان ارصلان خان بن یوسف می باشد که مابین سالهای ۱۰۳۱ و۱۰۵۶ این دولت را اداره کرده است . او با دادن اهمیت به علم و دانشمندان شناخته شده و در گرایش جوامع ترک به دین اسلام تلاش فراوانی به خرج می داد . کما اینکه در دوره او دهها هزار ترک به دین اسلام مشرف گردیدند . دولت قره خانلوهای شرق علیرغم تمامی مبارزات داخلی به تامین زمینه حیات علمی و فرهنگی اهمیت فراوانی می داد . بطوریکه بالا سونگور یوسف خاص حاجب اثر مشهور خود یعنی katudgu bilig را مابین سالهای ۱۰۶۹ و۱۰۷۰ در کاشغری به قلم گرفته و در سال ۱۰۷۵ به Taugaç Buğra Kara Hasan Ebu Ali Hasan ملقب به [«بغراخان»] خاقان دولت قره خانلوهای شرق ارمغان کرده بود .

تاریخ تولد قطعی محمود کاشغری که در دوره قره خانلوهای شرق پرورش یافته است نا معلوم بوده فقط چنین تخمین زده می شود که در سال ۱۰۲۵ بدنیا آمده باشد . محمود کاشغری که اقصی نقاط جهان ترک را زیرپا گذاشته بود به توسعه زبان ترکی یاری فراوانی کرده است . وی درمورد مرحله جمع آوری منبع و اطلاعات برای نگارش اثر خود چنین می گوید : در تمامی شهرها ، واستپ های ترک به سیاحت پرداختیم . زبان و طرز لباس پوشیدن طوایف ترک ، ترکمن ، اوغوز، çığıl ، yağma و قرقز را در مغزم حک کردم . در این امر موفق شده و در زمینه لهجه های جوامع ترک اطلاعات دقیقی بدست آوردم .

دولتمردان ترک به اجرای نکته نظرات محمود کاشغری در رابطه با سیستم اداره کرد دولت که در محیط فرهنگی دولت قره خانلوهای شرق پرورش یافته بود حساسیت نشان می دادند . محمود کاشغری معتقد بود که حکمران و خلق بطور متقابل وظایفی دارند . محمود کاشغری با بررسی لهجه های طوایف خود در اثر معروفش بنام دیوان لغت ترک یاری بزرگی به تاریخ فرهنگ ترک کرده است . او ثابت نمود که در آندوره زبان ترکی به اندازه فارسی و عربی زبان متمولی بوده است . مضافا براین برای آموختن زبان ترکی به اعراب یک گرامر بقلم گرفته و به همراه گرامر زبان ترکی درمورد جوامع ترک نیز اطلاعاتی ارائه کرده است . آرامگاه محمود کاشغری که تصور می رود در سال ۱۰۹۰ در ترکستان شرقی بدرود حیات گفته باشد به سال ۱۹۸۳ و در روستای Azak واقع درسی و پنج کیلومتری کاشغر پیدا شده است . از شهر کاشغر که پایتخت دولت قره خانلوهای شرق بود در منابع تاریخی متعددی یاد شده است. بعنوان مثال در اثری بنام حدود العالم با اشاره به اینکه کاشغر اقلیمی مشابه اقلیم چین دارد گفته می شود کاشغر مابین مرزهای yağma ، تبت ، قرقز و چین جای گرفته است .

کاشغربعد ازyüeçi ها که در قرن دوم قبل از میلاد ازGansu رانده شده و سپس شهر را بدست آوردند از سوی چینی ها اشغال گردید. شهر مذکور تا قرن اول بعد از میلاد یعنی حاکمیت مجدد yüeçi ها بر منطقه در دست چینی ها باقی ماند. درپی یورشهای متعدد از سوی شمال و شرق چینی ها مابین سالهای ۶۱۸ و۹۰۷ یعنی در دوره خاندان Tang منطقه را مجددا به دست آوردند ، فقط بدلیل دوری از حکومت مرکزی نتوانستند کنترل کاشغر را بطور کامل در دست بگیرند. بعد از سال ۷۲۵ چینی ها از منطقه عقب نشینی کرده و شهر تحت حاکمیت ترکها درآمد .

کاشغر بعد از تاسیس دولت قره خانلوهای شرق از سال ۸۴۰ الی ۱۲۱۲ بعنوان مرکز سیاست و فرهنگ ایفای نقش نمود . در سال ۱۱۲۸ Karahitay ها به شهر حمله کردند. فقط در مقابل دفاع بی امان احمد ابن حسن با شکست مواجه شدند. فقط در سال ۱۱۳۰ Karahitay ها نخست Balasagun و سپس نیز حاکمیت تمامی نقاط کشور قره خانلوها را بدست آوردند.

Küçlük Han وHayman Han که با فرار از دست چنگیز خان مغول به Karahitay ها پناه برده بود با امیر کاشغربه توافق رسیده و به سلطنت Gürhan پایان داد . و کاشغربعد از سال ۱۲۷۷ از سوی Dugatlar وابسته به خوانین چاغاتای اداره گردید. Tuğluk Timur یکی از خوانین چاغاتای که دین اسلام را پذیرفته بود Tölek از امیران چنگیز خان را به مقام والی کاشغرانتصاب نمود . بعد از سال ۱۳۵۹ خاندان Tölek به مدت ۱۵۰ سال با یک سیستم اداره کرد نیمه مستقل بر کاشغرحکمرانی کردند. و در اواخر قرن چهاردهم کاشغربدست تیموریان افتاده و اداره شهر نیز به محمد شاه داده شد. کاشغر در سال ۱۴۰۹ به دست uluğ bey افتاد . و بعد از اینکه şansız mirza نوه محمد شاه حاکمیت ترکستان شرقی را بدست آورد yarkent را بعنوان مرکز انتخاب کرده و کاشغررا نیز به برادرش حیدر میرزا داد.

کاشغر در سال ۱۷۵۵ از سوی خاندان king استیلا گشته و تحت سلطه چین درآمد. کاشغر که تا عصیان سال ۱۸۶۲ تحت حاکمیت چین قرار داشت در سال ۱۸۶۳ از سوی صادق بیگ خان قرقزها تحت حاکمیت مسلمانان درآمد. و مدتی بعد محمد یعقوب خان خود را حکمران کاشغراعلام نموده و بزرگ خان را به عنوان صدراعظم انتخاب کرد. وی در دوره حاکمیت خود در بخش اعظمی از ترکستان شرقی یک دولت تاسیس نمود . این دولت به جز چین از سوی تمامی همسایگان اش به رسمیت شناخته شد . دولت ترکستان شرقی با دولت عثمانی نیز روابط نزدیکی داشت . بعد از مرگ یعقوب خان بانی این دولت به سال ۱۸۷۷ پسرش قلی بیگ اداره دولت را در دست گرفت . فقط درپی دسیسه های برادرش حق قلی بیگ حکمیت کشور مجددا به دست چین افتاد . قلی بیگ در سال ۱۸۸۱ به استانبول آمده و بعد از مدتی به همراه علی بیگ یکی از یاوران پا دشاه مجددا به ترکستان باز گشته و کاشغر را تسخیر نمود . سپس نیز پادگان چینی ها در ینی شهیر را محاصره کرده فقط با شکست رودرو گردید و ناچار کاشغررا به چین واگذار کرد.

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: