پی آمد زلزله ای که زلزله سیاسی می آفریند – تحلیل نهاد مردمی


زلزله ای که زلزله سیاسی می آفریند

زلزله ای که زلزله سیاسی می آفریند

نـهـاد مـردمی: دفترسياسی نهادمردمی- گروه پژوهش و نظر سنجی- شماره 3- شانزدهم اوت 2012

زلزله شش ممیز دو ریشتری آذربایجان شرقی که تلفات و خسارات بسیاری بر هم میهنانمان وارد ساخت  سالهاست که در بسیاری از کشورهای جهان زلزله ای بدون تلفات محسوب می گردد ، امّا همین زلزله به دلیل مشغله دولت کودتا در ساخت و ساز پروژه های آپارتمانی 7000 واحدی ونزوئلا و عدم فرصت برای توجه به خانه های فرسوده و نا امن میلیونها ایرانی مستقر بر روی کمربند زلزله خیز جهان نه تنها منجر به تلفات جانی و مالی گسترده ای در آذربایجان شرقی گردید ،بلکه با زنجیره ای از اقدامات غلط و نابخردانه  رژیم در قبال این فاجعه ملّی به سرعت میرود تا به یک زلزله گسترده سیاسی منجر شود. زلزله اخیر چنان صدای فریاد اعتراض ملّت ایران را بلند ساخت که عفونت آشکار و پنهان بافتهای حکومت را بیش از پیش بر ملا ساخت.

از بی توجهی و بی تفاوتی این حکومت نسبت به مصیبتهای وارد بر ملّت ایران که  با بی توجهی کامل صدا و سیما و عدم پخش کوچکترین خبری در شب حادثه موجب تاخیر امدادرسانی و افزایش تلفات گردید ،تا بیشعوری مدیران اشغالگر بخش های مختلف مملکت که همزمان با ماتم و اندوه سراسری کل ایران بجای اعلام عزای عمومی به پخش برنامه خنده بازار اقدام و نمک بر زخم همگان پاشید.

این زلزله  به همگان یادآور شد که اگر دولتی ملّی ،ایرانی و خردمند حاکم بر ایران بود که با سیاستهای منطقی و اصولی قادر بود با بهره برداری از منابع عظیم سرمایه های بی کران مادی و معنوی این آب و خاک ثروتمند بود و به جای هزینه آن در لبنان و فلسطین و آمریکای لاتین ، به هزینه آن در ایران می پرداخت ،ساختمان های مقاوم را جایگزین بافت های فرسوده می ساخت و  بجای  امام زاده سازی در اهر و سایر نقاط ایران بیمارستان می ساخت،امروز این خیل عظیم از هم میهنانمان داغدار عزیزان از دست رفته خود نمی شدند.

این زلزله آشکار کرد که با خرافات و جن گیری و رمالی ،کشور را نمی توان اداره کرد.همچنین فاجعه مدیریت ناکارآمد ،ناسالم و فاسد حاکم بر کشور را که نتیجه مستقیم انحصارطلبی و حاکمیت رژیم ولایت فقیه و دولت کودتای دست نشانده آن می باشد را بر ملا ساخت .در کشور باید شایسته سالاری حاکم باشد و سپردن زمام امور مملکت به مدیران احمق و نادانی مانند رئیس سازمان مدیریت بحران کشور که  بجای انجام مسئولیتهای محوله خود و برنامه ریزی برای پیشگیری از چنین فجایعی ،به دنبال انعقاد تفاهم نامه با حوزه علمیه قم جهت کاهش بلایای طبیعی می باشد، چه فجایعی برای ایران و ایرانی در پی خواهد داشت.

پیام دیگر زلزله اخیر اثبات چندمین باره بی ارزشی جان و مال ایران و ایرانی نزد دولتمردان و کودتاگران و بطور کلی سیستم ولایت فقیه  بود.رئیس دولت کودتا نه تنها خوش و بش با حکام آل سعود را بر حضور در میان مصیبت زدگان و نظارت مستقیم بر چگونگی عملیات امداد ترجیح داد ،بلکه از نظر احمدی نژاد ضایعه جانگداز درگذشت مادر رئیس جمهور سیرالئون اندوه بار تر از جان سپردن انبوهی از ملّت ایران است.اولی مستحق دریافت پیام تسلیت و دومّی بی اهمیت است که اگر اهمیت داشت امروز نداها و سهرابها در میان ما بودند. این در حالی است که کاخ سفید آمریکا هم پیام تسلیت صادر کرد  ولی هنوز هیچ سوپاپی موقتی جهت امکان کمک مالی ایرانیان به زلزله زدگان نگشوده است.

سید علی خامنه ای نیز که غرق در حمام خونی است که در سوریه به راه انداخته است و در هم آغوشی با اسد در حال فرو رفتن در باتلاق خون خود ساخته است در صدور پیام تسلیت از ملّت ایران ،احزاب و گروههای مختلف عقب افتاد تا بار دیگر همگان به یاد آورند مسبب اصلی از هم پاشیدن امور مملکت چه کسی می باشد.

از همه بدتر وضعیت آشفته امداد رسانی سیستم دولتی است تا جایی که صدای مجلس هم درآمد و یکی از نمایندگان مجلس  سوء‌مدیریت و عدم توزیع مناسب کمک در منطقه زلزله ورزقان را دردآور خواند. دولت کودتا نه تنها از پذیرش کمک های بین المللی سرباز زد.، با اعزام گسترده نیروهای بسیج و سپاه به منطقه مصیبت زده فضای امنیتی ایجاد کرده اند تا جایی که حتی از عکسبرداری یا فیلم برداری از آن مناطق جلوگیری می کنند و انتقادهایی از موانع دست و پا گیر ایشان برای رسیدن سیل کمک های مردمی به زلزله زدگان مطرح میشود. …

بیداری ملّت ایران و بسیج ملّی
با تمام این فتنه گری ها و سیه کاری ها که با انگیزه ایجاد نفاق و تفرقه میان ملّت ایران و پیشگیری از تشکیل بسیج ملّی ایرانیان صورت می گیرد ،ملّت ایران به شکلی یکصدا،یکپارچه و شکوهمند دست به تشکیل یک کمپین امدادرسانی سراسری و ملّی زد . هرکس هر آنچه در توان داشت گذاشت. از ارسال گسترده کاروانهای کمک های مختلف تا اطلاع رسانی و انعکاس ابعاد فاجعه ، معرفی اقلام مورد نیاز ، هجوم گسترده به صفوف طولانی اهدای خون ، ارسال سیل پیام تسلیت و اعلام همدردی از سوی احزاب ، گروههای سیاسی و شخصیت ها ، یکپارچه و تمام قد در کنار هم میهنان مصیبت زده خود ایستاد و تازه این آغاز ماجراست.

آیت الله صانعی (که به دلیل پشتیبانی از جنبش سبز با چندین مورد حمله اجامره و اوباش حزب الله و درهم کوبیدن خانه اش مواجه شده است) یک ساز و کار غیر حکومتی مستقل برای کمک به زلزله زدگان معرفی کرد که پیام آشکار این حرکت ،بی اعتباری و عدم صلاحیت سازوکارهای دولتی برای دریافت کمک های مردمی می باشد.

پرویز پرستویی و سینما گران اعلام داشته اند پنجشنبه و جمعه در مقابل سینما آزادی به جمع آوری کمک های مردمی می پردازند.

در اینترنت کمپین های مخالفت با صدا و سیما به راه افتاد و فراخوانهایی اینترنتی برای تجمعات اعتراضی در مقابل صدا و سیما در روز پنجشنبه 26 مرداد صادر گردید.

بیانیه 290 نفر از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و مدنی در اعلام عزای عمومی روزپنجشنبه صادر گردید و همزمان فراخوان های دیگری برای تعطیلی بازار و مراکز اقتصادی در روز پنجشنبه  منتشر شده است.

شورای هماهنگی راه سبز امید نیز با صدور پیامی به کشورهای عدم تعهد جهان که قرار است بزودی میهمانان اجلاس عدم تعهد در تهران باشند ،خواستار اعتراض سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به سرکوب ها در ایران شد.

مجموعه این شرایط ، در پیش بودن برگزاری اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران که از مدتی پیش فراخوانهایی برای استفاده از این فرصت برای برپایی اعتراضات صادر شده و بسیج ملّی ارزشمندی که شکل گرفته ،بر ملا شدن ناکارآمدی نظام در تمام سطوح و شئون مملکت داری و آغاز شمارش معکوس سرنگونی رژیم اسد ؛ موقعیت بی نظیری را پیش روی ملّت ایران قرار داده است .اکنون  شرایط برای ملّت ایران فراهم است تا با استفاده از فرصت  بسیج ملّی برخاسته از زلزله اخیر  و با یک حرکت هماهنگ زلزله سیاسی بی نظیر ایران را در قلب خاورمیانه رقم بزنند و بهار عربی را که از میدان آزادی تهران استارت خورده بود را به سرانجام خود رسانده و در میدان آزادی جشن بگیرند.

.رژیم ولایت فقیه که اساس حکومتش بر تز ماکیاولیستی تفرقه بیانداز و حکومت کن استوار است و با استفاده از مزدوران تفرقه افکن اینترنتی و رسانه ای همواره در پی از هم گسیختن رشته های اتحاد تاریخی ایرانیان و هرگونه آرایش سیاسی مخالفان در مقابل خود می باشد ، علیرغم کارشکنی ها و بی توجهی های بسیار به زلزله آذربایجان جهت ایجاد احساس تبعیض و جدایی با بسیج ملّی سریع و گسترده ملّت ایران در امداد رسانی به زلزله زدگان  غافلگیر شد. حتی برخی جریانهای خارجی نیز که هم سویی استراتژیکی عمیقی با رژیم ولایت فقیه در این رابطه دارند و انتقاد از برنامه های مغرضانه ضد ایران و ایرانی ایشان موضوع بیانیه های اپوزیسیون گردیده است از این اتحاد و بسیج ملّی دچار شک شده و از طریق رسانه هایی مانند بی.بی.سی  که نقش پر رنگی در روی کار آوردن رژیم فعلی داشت ،به دلیل  نادیده گرفتن این اتحاد ملّی گسترده و تحریف واقعیت مورد انتقاد قرار گرفتند.

گروه پژوهش و نظر سنجی دفتر سیاسی نهاد مردمی

یک پاسخ to “پی آمد زلزله ای که زلزله سیاسی می آفریند – تحلیل نهاد مردمی”

  1. elyar Says:

    yaşa və sağ ol


ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: