یکی از نخبگان برجسته ترکمن در جهان علم و ادب شمس الّدین محمّد الذهبی الّترکمانی است.


ییگیت: مشکل بتوان کمال تعریف را درمورد شخصیتی اداء نمود که خودش بعنوان ستون مستحکمی از کاخ بلند و همیشه پایدار، تاریخ ، فرهنگ و ادب بشریت به شمارمیرود.
فرهیختگان و دانشمندان گیتی در ادوار گذشته و معاصر از تصنیفات و داشته های علمی ناب این بزرگمرد تاریخ همواره مستفید گشته و می شوند.نویسندگان و داشمندان غربی و اروپایی در راستای تحقیق و تجسس بیشتر در موارد مربوط به افکار و علوم متداوله ی شرق ؛
نظریات، قضایای مربوطه و افکار عالی امام ذهبی را بهترین مصادیق در باب تثبیت مستندات خویش می دانند.
اگرچه توان قلم این جانب از ارائه نظرات عالی و افکار متعالی شخصیت چون او عاجز می باشد. با آن هم سعی نمودم تا در باب یکی از رسالات وی که تحت عنوان کبائر الذنوب تألیف نموده اختصارا ٌ اشارتی داشته باشم.
کتاب کبائرالذنوب یا ( گناهان بزرگ) توسط یکی از دانشمندان عزیز کشور آقای شهرانی از زبان عربی به فارسی ترجمه گردیده و در یکی از چاپخانه های شهر پیشاور پاکستان به چاب رسیده است.
کتاب گناهان بزرگ مربوط امام شمس الدین محمد بن عثمان الذهبی است که در روشنائیی تفکرات اسلامی تحریر یافته است بایست اذعان داشت که در این کتاب ارزشمند و ذیقیمت تمام آحاد بشریت را مورد خطاب خویش قرار داده است. کتاب مذکور چراغ راه انسان های خیراندیش و مؤمن می باشد و نیز انسان های گمراه را هشدار داده و اسباب هدایت آنها را فراهم نموده است.
درصفهء ( 103) چاپ فارسی کتاب فوق الذکر چنین می خوانیم :
تکبر ، خودخواهی و خود محوری و خویشتن را از دیگران ممتاز داشتن و دیگران را حقیر فکر کردن حرام است.
وبه استناد از آیات مبارکهء کلام همیشه ماندگار الهی چنین بیان می دارد:
« موسی گفت من پناه می برم به پروردگار خود و پروردگار شما ازهر متکبر که به روز قیامت ایمان ندارد»
در این قسمت از کتاب امام ذهبی می توان به چند پیام مهم و حیاتی دست یافت ؛
1: خودخواهی و برتری طلبی از مضرات عمدهء جوامع بشری بوده و این عمل ناشایسته یکی از نکات خطرناک اجتماعی و سر آغاز بیعدالتی و انارشیزم درجامعه می باشد.
2: دو دیگر وحدت فکری ادیان سماوی دراین پیام بزرگ متبلوراست که در رابطه با نکوهش مضرات جوامع بشری می باشد. و این گونه مستندات بر اهمیت و ارزش جهانی و تعمیم افکار شیخ ذهبی می افزاید .
امام ذهبی ترکمانی نکات بارز و حساسی را در کتاب خویش مورد بررسی قرارداده که امروز جوامع بشری در راه علاج شان تلاشهای پیگیر به خرج می دهند.
در صفحه ی ( 107) کتاب گناهان بزرگ در مورد باج گرفتن و یا باندهای اختطافچی و زورگویی چنین نوشته است :
خداوند می فرماید: جز این نیست که راه ملامتی برکسانی است که بالای مردم ظلم می کنند و در روی زمین بدون حق بغاوت و سرکشی می کنند و برای ایشان عذاب دردناک است.
امام ذهبی به تفسیر این گفته خداوند پرداخته می گویند « شخص باج گیرنده و آن کسی که بزور مال و پول مردم را می گیرد ازجمله کمک کنندگان ظالمان است زیرا او چیزی را می گیرد که مستحق نیست و به ادامه همین مطلب از قول حضرت محمد «ص» می گوید که باج گیرنده در جنت داخل نمی شود.
امام شمس الدین ذهبی خودکشی و انتحار را در نزد خداوند بزرگ از اعمال قبیح و ناشایسته می داند و می گوید که خداوند او را در دوزخ می اندازد.
و نیز از قول پیامبر اسلام می گوید که اگر کسی خود را توسط آله و وسیلهء بکشد در روز قیامت با همان وسیله عذاب داده می شود و او در دوزخ برای همیشه می ماند.
شمس الدین محمد ذهبی که مورخین عرب از وی به عنوان امام ذهبی الترکمانی الاصل نام برده اند ، سراسر زندگی خویش را در راه تنویر اذهان بشریت از طریق تألیفات و نوشته های علمی و اجتماعی اش سپری ساخت. گویند که صدور نود اثر مهم و پر ارزش از وی به یادگار مانده است ، اثر بزرگ تاریخ الاسلام این عالم بزرگ همچون ستاره ی عظیم در آسمان علم و ثقافت از درخشندگی خاصی بر خوردار است.
امام ذهبی بعد از ( 75) سال حیات پربار علمی اش به تاریخ (1348) میلادی در شهر علم پرور دمشق به ابدیت پیوست. « روهش شاد باد»
بقلم محمد نادر ظهیر

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: