آغاز به كار بندر خوجه نفس بعنوان دوّمین بندر ترکمنستان ایران


بندر خوجه نفس

بندر خوجه نفس

شرکت طرح توسعه بندر خوجه نفس: این بندر در زمینی به وسعت 176 هكتار و با سرمایه گذاری اولیه یك هزار میلیارد ریال در منطقه خوجه نفس کومیش دپه در حال احداث است.

با پهلوگیری نخستین كشتی پنج هزار تنی در بندرخوجه نفس، این بندر به عنوان اولین بندر خصوصی كشور در ترکمنصحرا آغاز بكار می كند.
به گزارش مهر، این بندر هم اكنون در دست ساخت است و قرار است تا پایان سالجاری به بهره برداری برسد.
این بندر در زمینی به وسعت 176 هكتار و با سرمایه گذاری اولیه یك هزار میلیارد ریال در شهر بندری  خوجه نفس کومیش دپه در حال احداث است. طول موج شكن غربی این بندر به مساحت هزار و 340 متر است كه هزار و 160 متر آن اجرا شده است و 160 متر آن باقی مانده است.
همچنین موج شكن شرقی نیز هزار و110 متر طول دارد كه تاكنون 450 متر اجرا شده است و عملیات اجرایی ادامه دارد.

ساخت یك اسكله، موج شكن غربی و شرقی و انجام عملیات لایروبی با آبخور حداقل پنج متر برای ورود شناورهای حداكثر پنج هزارتن در فاز اول این بندر در حال ساخت، پیش بینی شده است. تاكنون 20 درصد از عملیات اجرایی فاز اول این بندر انجام شده است و ساخت موج شكن غربی در مراحل پایانی است و عملیات شمع كوبی یك پست اسكله تا عمق 36.5متر انجام شده است.
ساخت بندر خوجه نفس از سال 85 با دریافت مجوز دوساله از سازمان بنادر و دریانوردی (87-85 ) آغاز شده است.

سکوهای تازه ساخته شده بارگیری بندر خوجه نفس در محدوده زمینی به مساحت 176 هکتار

سکوهای تازه ساخته شده بارگیری بندر خوجه نفس در محدوده زمینی به مساحت 176 هکتار

..رئیس سازمان بازرگانی گلستان گفت: بندرخوجه نفس تنها بندر خصوصی حوزه دریای خزر است. نادعلی كهنسال افزود: این بندر با 100 درصد سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال اجراست. وی اظهار داشت: بندر خوجه نفس از بنادری است كه توسط بخش خصوصی باید در چندین فاز به مرحله ساخت و بهره برداری برسد. معاون برنامه ریزی استاندار گلستان از افتتاح اولین بندر خصوصی كشور در استان تا پایان سالجاری خبر داد.

رضا غلامی افزود: بندرخوجه نفس به عنوان اولین بندر خصوصی كشور در دریای خزر در اواخر سال اولین كشتی پنج هزار تنی در سواحل آن پهلو می گیرد و قزاقستان ،روسیه و ترکمنصحرا را به هم وصل می كند.

مدیر بنادر و دریانودری گلستان گفت: تنها بندر خوجه نفس از فعالیت تجاری و بازرگانی برخوردار خواهد بود كه مراحل ساخت آن در دست انجام است. زین العابدین بازیاری كاربری بندر خوجه نفس را از مراحل اولیه شروع به كار آن تجاری اعلام كرد و افزود: از سال 85 كاربری تجاری برای این بندر تعریف وماهیت بندر مذكور یك بندر تجاری توسط شركت خصوصی طرح وتوسعه در دست احداث است و تاكنون 20درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.

وی اظهار داشت: با توجه به ماهیت وساختار این بنادر بنابراین نقشی نیز در معاملات بازرگانی وتجاری منطقه ندارند و تنها بندر خوجه نفس از قابلیت فعالیت تجاری وبازرگانی برخوردار خواهد بود كه آن بندر نیز در دست مراحل ساخت است.

این بندر در زمینی به وسعت 176 هكتار و با سرمایه گذاری اولیه یك هزار میلیارد ریال در شهر بندری خواجه نفس و کومیش دپه در حال احداث است.

این بندر در زمینی به وسعت 176 هكتار و با سرمایه گذاری اولیه یك هزار میلیارد ریال در شهر بندری خواجه نفس و کومیش دپه در حال احداث است.

.. وی در خصوص كاربری بنادر استان گفت: كاربری بندرگز به صورت گردشگری، توریستی و تفریحی تغییر پیدا كرده و با توجه به شرایط موجود و نوسانات آب دریا، تنها كاربری كاربردی برای بندر گز، گردشگری تفریحی است.

بازیاری تصریح كرد: كاربری بندرتركمن كه در دو دهه گذشته به صورت بندر چند منظوره تعریف شده بود، كاربری جدید و با توجه به شرایط موجود آن هنوز تعریف نشده و در دست بررسی است. مدیر بنادر و دریانوردی گلستان در خصوص وضعیت بنادر استان گفت: اداره بنادر در سال 86 رسما فعالیت خود را آغاز كرد و وظایف این اداره از وظایف 25 گانه قانونی سازمان بنادر و دریانوردی تبعیت می كند.

مدیر عامل بندر خوجه نفس با اشاره به اینكه این بندر با اهداف توسعه اقتصادی گلستان ، اشتغالزایی در مناطق محروم، استفاده از توانایی های بالقوه استان وتقویت زیرساخت های ارتباطی كشور با كشورهای حاشیه خزر وتوسعه صادرات غیرنفتی وترانزیت كالا ار روسیه ، چین وقزاقستان احداث می شود اظهار داشت:این بندردر زمینی به وسعت 176 هكتار وبا سرمایه گذاری اولیه یك هزار میلیارد ریال درشهر بندری  خوجه نفس کومیش دپه در حال احداث است .

شاهپور پیرامون افزود: البته در كنار احداث بندرخوجه نفس توسعه و پروژه های مرتبط با طرح اصلی این سرمایه گذاری از طریق جذب سرمایه و اعتبارات خارجی تا سقف 3 هزار 919 میلیازد ریال قابل افزایش خواهد بود. وی در ادامه مهمترین اقدامات انجام شده در خصوص پروژه عظیم بندرخوجه نفس در استان را عنوان كرد و گفت: تا كنون تجهیز كارگاه وانعقاد قرارداد نظارت كارگاهی در خصوص اسكله، موج شكن ومجل كارگاه تولید شمع انجام شده است ودستگاه بچینگ به منظور تولید بتن مورد نیاز نیز نصب شده است.

 ئیس هیئت مدیره این بندر اضافه كرد: براساس موافقتنامه در آستاراخان روسیه برای لایروبی بندر دریایی خوجه نفس كه دستگاه های لایروب آنان به منطقه اعزام خواهد شد. وی اظهار داشت: لایروبی بندرخوجه نفس در سه مرجله انچام می شود كه در فاز یك تا عمق چهار ونیم متر وطول كانال 2.5 كیلومتر با حجم لایروبی 880 هزار متر مكعب خواهد بود وآوردن كشتی تا تا ظرفیت سه هزارتن را میسور می سازد ودر فاز دوم تا عمق شش متر وطول كانال چهار كیلومتر وحجم لایروبی تا دو میلیون متر مكعب خواهد رسید وآوردن كشتی تا هفت هزارتن را میسر می كند.

وی در ادامه بیان داشت: طول موج شكن غربی این بندر به مساحت هزار و340 متر است كه هزار و160 متر آن اجرا شده است و160 متر آن باقی مانده است وموج شكن شرقی نیز هزار و110 متر است كه تاكنون 450 متر اجرا aده و عملیات اجرایی ادامه دارد.

مدیر عامل بندر خوجه نفس طول اسكله شماره یك را 150 متر اعلام كرد وافزود: تاكنون بیش از شش هزار متر شمع بتونی مسلح تا عمق 36 متری دریا كوبیده شده و عملیات ادامه دارد.

وی گفت: طرح و توسعه بندر خوجه نفس تا سقف 17 پست اسكله چند منظوره دیده شده است كه بعد از اجرای فاز یك با سرمایه گذاری و عملیات اجرایی شروع خواهد شد.

بندرخوجه نفس در غرب ترکمنصحرا  واقع شده است.

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: