یادی از شهید خلق ترکمن دکتر عبدالحکیم شهنازی (1358-1329)


د. حکیم شهنازی

دکـتر حکیم شهنازی

خوجه نفس نیوز:  در بحبوحه جریان انقلاب دموکراتیک مردم ایران در سال 1357/ش. (1979/م.)، یکسال بعد از آن در سال 1358-59/ش. در یکی از شهرهای مرکزی ترکمنصحرا، شهرستان گنبدکاووس، جنایتکاران جمهوری ننگ اسلامی به بهانه واهی جهت سرکوب دستاوردهای انقلاب ملل ایران بعد از کردستان به ترکمنصحرا یورش بردند. جنایتکارانی همچون خلخالی جلّاد، محسن رضائی دزد و چاقوکش تهران و …، عدّه زیادی از مبارزین، مسئولین و رهبران ملّی ملّت ترکمن را با ضرب و شتم به وحشیانه ترین وجه اعدام و تیر باران کردند. از جمله شهید شدگان در این یورش ددمنشانه جمهوری اسلامی، دکتر عبدالحکیم شهنازی بود. او که از جبهه خط مقدّم جنگ گنبد خود را سالم به پشت جبهه جنگ گنبد رسانده بود، بنا بدلایلی دوباره به محلّ زندگی اش در وسّط شهر بر می گردد. دکتر حکیم شهنازی وقتی که به منزلش رسیده بود، درگیری ها هنوز جریان داشت. وی با این که در مقابل پاسداران جنایتکار تا دندان مسلّح مقاومت و مبارزه کرده بود، با این حال او را در منزل اش غافلگیرانه اسیر می کنند. پس از شکنجه های وحشیانه با سرنیزه از پای در می آورند.

دکتر عبدالحکیم شهنازی از فداکارترین فرزندان ملّت ترکمن بود که زندگی خود را وقف انقلاب تجدید حیات و رهائی ملّت اش خلق ترکمن نموده بود. ترور سبعانه و وحشیانه او تکرار ترور ناجوانمردانه همرزمانش توماچ، مختوم، واحدی و جرجانی بود.

خبرگزاری ها در این رابطه نوشتند: «3 نفر از اسرای ترکمن را روز جمعه سوّم اسفند در گنبد ترور کردند که هویّت آنها هنوز بر کسی معلوم نیست. آخرین خبرهائی که از منطقه بدست ما رسیده، تعداد مفقود شدگان ترکمن ها را 30 نفر اعلام کرده اند. در میان مردم شایع است که تعداد اسرائی که ترور شده اند 28 نفر بوده اند که همگی بدون محاکمه تیرباران شده اند. در این باره هنوز تحقیقات ادامه دارد.» …

دکتر حکیم شهنازی

دکتر حکیم شهنازی

دکتر عبدالحکیم شهنازی در مرکز دهستان قدیمی شهر بندری خوجه نفس در سال 1329 در یک خانواده متوسّط مرفّه بدنیا می آید. والدین او در جهت تحصیلات حکیم از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند. وی بعداز اتمام تحصیلات ابتدائی در دبستان میر جرجانی بندر خوجه نفس، جهت ادامه تحصیلات حود راهی شهر بندرشاه سابق «شهرستان بندرترکمن» فعلی میشود و بعداز احذ دیپلم از دبیرستان معروف هدایت، در همان سال وارد دانشگاه تهران میشود. وی در سال 1354/خور. از دانشگاه تهران در رشته علوم تربیّتی با گرایش روانشناسی فاروغ الّتحصیل و نائل به اخذدرجه فوق لیسانس در این رشته میگردد. اوّلین اشتغال او بعداز فارغ الّتحصیلی از دانشگاه تهران سمت استادی دانشگاه آزاد بود و در این رابطه فعّال میگردد. سپس در سال 1356/خور. به منطقه ملّی خود شهر بندر ترکمن باز میگردد و در دبیرستانهای این شهر در رشته مشاوره و روانشناسی مشغول به تدریس میشود. (در آن سالها نگارنده این سطور از دانش آموزان استاد د. حکیم شهنازی بوده و از خویشان نزدیک او … ).

دهستان قدیمی خوجه نفس که در حال حاضر به شهر بندری خوجه نفس تغییر نام داده، دلاور مردان بیشماری را دردامان خود پرورش داده است. نام پرافتخار این دهستان قدیمی در اوراق تاریخ ملّی مان جایگاهی خاصّ دارد. دهستانی که در دوران اوج دیکتاتوری پهلوی ها مرکزی بر علیه گماشته های شاه همچون سرلشگر مزیّن ها و سروان حامدها بود. بعد از انقلاب دزدیده شده ی دموکراتیک ایران توسّط آخوندها نیز به پایگاه مقاومت همه جانبه مردم بر علیه پاسداران ضد خلق، جاشها و حراست های ستمگر جنایتکاران جمهوری اسلامی تبدیل گشته بود. آنچه که اهمّیّت و عظمت ویژه ایی به این دهستان قدیمی می بخشد، شرکت همه جانبه و دلاورانه اهالی شهر خوجه نفس در کمک رسانی به جریان جنگهای تحمیلی اوّل و دوّم شهرستان گنبد کاووس بود که در سالهای 1357-1358/خور. به ملّت مظلوم ترکمن از جانب آخوندهای ارتجاعی وابسته به امپریالیسم تحمیل شده بود. چنان که این کمک ها اعم از نیروی انسانی از همه قشر و طبقات جامعه شهر خوجه نفس همچنین در رساندن آدوقه، کمک های مردمی و مالی به جبهه جنگ تحمیلی گنبدکاووس بود. از جمله فعّالین این کمک رسانیها در تدارکات، ارسال و تنظیم آن از جانب دکتر حکیم شهنازی انجام می شده است. وی در همان سال انقلاب با پایه گذاری «کانون صنفی فرهنگیان ترکمنصحرا» استعداد و توانائی خود را در احقاق حقوق فشر مظلوم معلّمان و فرهنگیان ملّت خود به اثبات رسانده بود.

با شروع و وقوع انقلاب ایران و گسترش اعتراضات مردمی بر علیه رژیم شاه و ایادی آن، حکیم در صف اوّل مبارزات رو به گسترش مردم قرار میگیرد. او به نشر آگاهی و بیداری جوانان و مردم می پردازد. چنانکه اوّلین اقدام او تأسیس و بنیانگذاری «کانون فرهنگیان ترکمنصحرا» بود. در این رابطه میتوان به برپائی تحصّن های مردمی که او ترتیب داده بود، اشاره کرد. بعداز پیروزی انقلاب او در ایجاد و برپائی نهادهای مردمی و انقلابی چون کانون فرهنگی و سیاسی خلق ترکمن و ستاد شوراهای ترکمنصحرا همپای با بنیانگذاران این نهاد، ضمن فعالیّت در راهگشائی مسائل مبرم مبارزات ملّی و صنفی خلق ترکمن فعّالانه شرکت و در خط مقدم این مبارزات قرار گرفته بود. در جریان تدارک حمله به تضاهراتی که قرار بود در 19./م بهمن سال 1358/ خور. که منجر به تحمیل دوّمین جنگ گنبدکاووس گردید، بعداز ربودن رهبران ستاد شوراهای ترکمنصحرا به بهانه مذاکره، پاسداران و قدّاره بندان ارتجاع زخم خورده که د. حکیم شهنازی را نیز از قبل شناسایی کرده بودند، با استفاده از فرصت حضور او در محلّ زندگیش در مرکز شهر، به منزل وی یورش میبرند و او را در منزل مسکونی اش غافلگیر میکنند. بعداز درگیری در بین آنها، قدّاره بندان جمهوری اسلامی با سر نیزه باو حمله میکنند و در نهایت وی را از پای در می آورند و به رگبار می بندند. از شهید د. حکیم شهنازی تنها یک فرزند دختر بنام «بهاره شهنازی» بیادگار مانده است.

راه شهید حکیم شهنازی پر رهرو و یادش جاودان باد!

راه حکیم راه ماست!

خوجه نفس نیوز

Advertisements

2 پاسخ to “یادی از شهید خلق ترکمن دکتر عبدالحکیم شهنازی (1358-1329)”

 1. تورج Says:

  یاد دکتر عبدالحکیم شهنازی, بعنوان یک مبارز و آزادیخواه بزرگ خلق محروم ترکمن صحرا که بدست ناجوانمردان پست فطرت مسلمان و مزدوران این رژیم دزد و آدمکش جان باخت , گرامی و جاوید باد! او یکی از بیشمار مبارزین آزادیخواه و کمونیست برابری طلب و سوسیالیست بود که بدست جلادان مسلمانی مانند خاخالی بعنوان بیمار روانی به هلاکت رسید!
  اینجانب درگذشت این دکتر گرامی دانش آموخته را صمیمانه به یگانه دختر و یادگار او و همچنین دیگر بازماندگان و اقوام و همراهان و یاران و دوستداران او , صمیمانه تسلیت گفته و آرزوی طول عمر برای دختر و بازماندگانش را دارم , و همچنین امیدوارم که با خیزش همگانی مردم کشورمان , زنان و مردان آزادیخواه و برابری طلب و سکولار بزیر کشیده شوند و شاهد سقوط و مرگ این رژیم متحجر و مولد خرافات و فقر و بیکاری و فساد را بچشم ببینیم , و ناظر شادی و رقص شکوهمند مردم گرفتار و عزیزمان در سراسر جغرافیای کشورمان باشیم!
  با سپاس / تورج / فنلاند
  25.11.2011

 2. Hojanepes News Says:

  سلام! … بسیار ممنونم تورج عزیز!…


ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: