نامه سرگشاده به آقای عالی پیام طنزپرداز برعلیه ملیّتهای ایرانی


طنزپرداز زنجانی ملیّت کوب ایرانی یونس شاملی:

آقای محمد رضا عالی پیام (هالو)،
یکی از کلیپهای شما را دیدم ، آنجا که در مورد عربها و ترکها اظهار نظر میکنید. واقعا شوکه شدم. از شمای طنز پرداز، که ازخیلی از طنزهاتان را نیز بسیار می پسندم و فکر میکنم خودتان نیز اهل زنجان باشید، چون در یکی از تبلیغاتهای انتخاباتی شعری را برای میرحسین موسوی خواندید و در متن شعر چند سطر هم به ترکی شعر گفتید و موسوی را به هوشیاری دعوت کردید.
در عجبم که شما بین عرب و عرب زبان، ترک و ترک زبان تفاوت قائل شده اید. و نمیدانم چه زمانی اعراب علیه بشریت ظلم کرده اند که اعراب امروز را ملزم به عذرخواهی از آن کرده اید؟ و در مورد ترکها و ترک زبانها نیز چنین نگاهی داشته اید. میدانید این اظهار نظر عمیقا نژادپرستانه است و اگر شما در اروپا چنین اظهار نظری میکردید، عواقبی چون شش ماه زندان را به خاطر تحقیر ملیتهای دیگر بایستی به جان میخریدید؟
مگر شما به ابتدایی ترین حقوق انسان که در منشور جهانی حقوق بشر قید شده باور ندارید؟ بسیار در عجبم. ترکها و یا عربها چه هیزم تری به شما فروخته اند که چنین علیه این ملتها خصمانه موضع گرفته اید. این موضع شما دقیقا در راستای سیاست نظام قبلی پهلوی ها و امروز هم در خط جمهوری اسلامی است.
یعنی شما با این اظهار نظر، نژادپرستی خودتان را عریان کرده اید و خدمتتان به سیاستهای نژادپرستانه نظام شاه و شیخ را به اثبات رسانده اید. من بسیار متاسفم. …  مگر یک ترک و یا یک عرب نمیتواند ایرانی باشد؟ مگر ایران کشور نژاد خاصی است؟ در هندوستان صدها ملیت زندگی میکنند. در سوئیس 4 ملیت، در کانادا دو ملیت، در ایران چندین ملیت (فارس، ترک، کرد، بلوچ، عرب، ترکمن…) در عراق دو ملیت در افغانستان چندین ملیت. این که می گویید ما ایرانی هستیم، حتما معنی آن را دقیق نمیدانید. ایران کشوری با جغرافیای سیاسی است. اسم ایران به این سرزمین در سال 1935 توسط رضا میرپنج گذاشته شده و قبل از این اسم گذاری از پادشاه وقت افغانستان برای استفاده از نام «ایران» اجازه گرفته شده است. میدانید این به چه معنایی است؟ این بدان معنی است که واژه ایران به سرزمین امروز افغانستان تعلق داشته است. وگرنه دلیل اجازه رضا شاه از پادشاه وقت افغانستان برای استفاده از این واژه معنی ندارد. در ثانی مگر اسم یک کشور دلیل نژادی دارد که شما میگویید ما ایرانی هستیم. ایرانی بودن چه چیزی را ثابت میکند غیر از اینکه روشن باشد که کشوری به نام ایران وجود دارد و شهروندان آن علارغم تعلق اتنیکی و ملیتی شهروند کشور ایران تلقی میگردند.

ایرانی بودن غیر از این چه معنی دیگر برای شما دارد؟ اگر فکر میکنید که ایرانی ها آریایی هستند تحقیق چند هفته قبلی که از بی بی سی  در خصوص غیرآریایی بودن ایرانی ها منتشر شد برایتان کافی نیست؟

http://www.bbc.co.uk/persian/ science/2011/11/111113_l42_ vid_ir_genetic.shtml

تازه امروز تمامی دریافت های علمی نشان میدهد که تمامی بشریت از والدین مشترکی بدنیا آمده و یک خانواده را تشکیل میدهند. پدرانه و مادران اولیه در آفریقای امروز شکل گرفته و به تدریج در جهان منتشر شده اند. در واقع غیر از یک نژاد در دنیا نژاد دیگری وجود ندارد.
آنچه که انسانها را از هم متمایز میکند نژادشان نیست، بلکه فرهنگ (زبان، تاریخ و پروسه تکوین آن در محدوده مشخص جغرافیایی و گروه انسانی معین) و رفتارشان است. برای نمونه سوئیس یک کشور و سوئیسی شهروند آن کشور است. اما این سوئیسی میتواند سوئیسی فرانسوی زبان و یا سوئیسی آلمانی زبان و… باشد. در ایران نیز چنین است. ایرانی فارس و یا فارس زبان، ایرانی ترک یا ترک زبان، کرد یا کرد زبان و عرب یا عرب زبان است. اصطلاح خود درآوردی شما که بین ترک زبان و ترک فاصله وجود دارد، خلق الساعه های نظام شاهنشاهی و نظام جمهوری اسلامی برای یکدست نشان دادن ایران از نظر نژادی است.  با این استدلال به میدان آمدن عیب بسیار بزرگی است. کاری نژادپرستانه، ضد فرهنگی و حتی بسیار هم ضد انسانی است. چون انسان خود بایستی هویت اتنیکی و ملیتی خود را تعیین کند و نه اینکه این و یا آن برایش این هویت را حقنه کنند. علی رغم گفته شما ایرانی بودن هویت قومی و یا اتنیکی و ملیتی نیست. چون اساس هویت قومی و ملیتی بر زبان مردم استوار است. مردم ایران یک زبانه نیستند بلکه کشور ایران کشور چند زبانه و چند ملیتی است. این موضوع نیز در منشور جهانی و کنوانسیونهای الحاقی به درستی توضیح داده شده است.
حالا فکر میکنید برای این خطای بزرگی که کرده اید و مردم عرب و ترک را مورد تحقیر قرارد داده اید و اگر خودتان آذربایجانی باشید  پدرانتان را به تحقیر گرفته اید، چه باید بکنید؟
به نظرم تنها یک راه باقی است و آن داشتن شجاعت و شجاعت انتقاد از خود برای اعلام چنین مواضع فکریتان. البته میدانم که تحت تاثیر جو و فضای ایران بوده اید. افکار عمومی ایران بسیار نژادپرستانه است. شاید این را نمیدانید. اما وقتی از بیرون به ایران بنگرید، افکار عمومی و حتی افکار رهبران سیاسی ایران عموما و حتی عمیقا نژادپرستانه است. لطفا اندکی بیاندیشید و کمی مطالعه بکنید و بعد  شاید در این خصوص موضع دیگری بگیرید. این را صمیمانه برایتان نوشتم. چون میدانم که میتوانید در کشور موثر و مفید باشید.
یونس شاملی
منبع:
صفحه آقای عالی پیام در فیس بوک
Advertisements

یک پاسخ to “نامه سرگشاده به آقای عالی پیام طنزپرداز برعلیه ملیّتهای ایرانی”

  1. ahwazian freedom soldier Says:

    من عرب و رسما و نه شرعا ايراني جون انجه بعنوان ايراني را اصلا قبول ندارم از ديد من و واقعا انجه كه خوندم را منطقي و لذا قبول دارم و اين فكر فرهنكي غني لازم دارد كه در ايران معني ندارد و ما در اين زندان ايران حق فكر كردن به مسائل مهمتر از انجه كع به عنوان قوميت و نزاد برستي فارسيسم است را ندراريم اما اين مسئله و ايده و فكر بيش مي ايد كه براي ان حدودي بذاريم و اين به اصطلاح جو را به نسل بعدي وا نكذاريم و من يك نفر خونم را كرو اين قضيه ميكذارم.


ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: