آغاز شمارش معکوس برای رژیم اسد; ترکیه شورای ملی اپوزیسیون سوریه را به رسمیت شناخت


وزیر امرور خارجه ترکیه

وزیر امرور خارجه ترکیه – احمد داووداوغلی

ندای سبز آزادی:

ترکیه شورای ملی معترضان سوریه را به عنوان نماینده اراده مردم این کشور به رسمیت شناخت.
وزیر امرور خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا شورای ملی معترض سوریه را به عنوان نماینده اراده مردم سوریه به رسمیت می شناسد.
مجلس ملی سوریه که در آن طیف های گسترده ای از اپوزیسیون داخل و خارج این کشور حضور دارند، ماه گذشته در نشستی در استانبول ترکیه اعلام موجودیت کرد. برهان غلیون استاد سوری دانشگاه سوربون، ریاست این شورا را برعهده دارد.
در جریان انقلاب مردم لیبی علیه دیکتاتوری قذافی نیز ترکیه نخستین کشوری بود که شورای ملی مقاومت در آن کشور را به رسمیت شناخت. …  احمد داوود اغلو شامگاه یکشنبه با هیاتی از شورای ملی معترض سوریه دیدار و گفت و گو کرد. داوود اغلو در این دیدار تاکید کرد که ترکیه شریک اتحادیه عرب در جهت تلاش برای پیاده شدن مصوبات این اتحادیه در خصوص سوریه خواهد بود.
وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در نشست شنبه خود، عضویت سوریه را در این اتحادیه تعلیق کردند. این اقدام به دلیل ادامه کشتار معترضان توسط نیروهای دولتی سوریه صورت گرفت.
بر اساس اعلام کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، از آغاز اعتراضات مردمی علیه دیکتاتوری اسد، بیش از سه هزار و پانصد نفر از شهروندان  این کشور از جمله سیصد کودک کشته شده اند. فیلم ها، تصاویر و گزارش های منتشر شده همچنین نشاندهنده کشتار وحشیانه و دردناک بسیاری از معترضان است که افکارعمومی در دنیا را جریحه دار ساخته است.
اتحادیه عرب پیش از تعلیق عضویت رژیم بشار اسد، طرحی برای پایان دادن به بحران سوریه ارائه داده بود که دولت سوریه 2 نوامبر با اجرای آن موافقت کرد اما از همان روز به کشتار مردم و گلوله باران شهرها و مناطق مسکونی ادامه داد.
بحران سوریه بیش از هشت ماه پیش و با اولین تظاهرات اعتراض آمیز در شهر درعا آغاز شد. خواست معترضان سرنگونی نظام بشار اسد دیکتاتور حاکم در این کشور است. تظاهرات سوریه توسط نیروهای امنیتی و نظامی سرکوب می شود.
برپایه طرح اتحادیه عرب دولت سوریه متعهد شد به حضور نیروهای مسلح دولتی در همه شهرها و روستاها پایان دهد، تمام دستگیر شدگان حوادث اخیر را آزاد کند و به ناظران اتحادیه عرب و همچنین نمایندگان رسانه ها، اجازه رفت و آمد آزادانه به سوریه بدهد اما دولت سوریه به تعهدات خود پایبند نماند. بنا بر گزارش ها از زمان پذیرش طرح توسط دولت سوریه تا کنون بیش از دویست تن از معترضان به دست نیروهای امنیتی و ارتش کشته شدند.
وزیر خارجه گفت که جدول زمانبندی برای اجرای این مصوبات، در نشست 16 نوامبر رباط پایتخت مراکش وضع خواهد شد.
نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب 16 دسامبر در رباط برگزار خواهد شد. قرار است وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این نشست شرکت کند.
پیش از این عمار القربی رئیس مرکز ملی حقوق بشر سوریه گفته بود که ایجاد منطقه ای امن توسط ارتش ترکیه در خاک سوریه یکی از موارد مورد بحث در نشست رباط خواهد بود.
این موضوع اما واکنش تند ولید المعلم وزیر خارجه رژیم اسد را در پی داشت که امروز در کنفرانس مطبوعاتی خود نسبت به آن هشدار داده است.
از زمان آغاز عملیات نظامی ارتش سوریه در مناطق مختلف، هزاران آواره سوری به خاک ترکیه پناه برده اند. مقام های سوری می گویند که در حال مبارزه با گروه های مسلح تروریست هستند. معترضان اما این ادعا را بهانه ای برای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز می دانند.
وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که آنکارا شورای ملی سوریه را به عنوان چارچوب سیاسی که اراده مردم این کشور را نمایندگی می کند، به رسمیت می شناسد.
یک منبع دیپلمات ترک نیز خبر داد که نمایندگان شورای ملی سوریه از داوود اغلو خواستند که دولت ترکیه به این  شورا اجازه گشایش دفتر نمایندگی در خاک خود را بدهد.

جمهوری اسلامی تنها حامی اسد

در حالی که رژیم بشار اسد با اعتراضات گسترده داخلی و نیز فشارهای فزاینده بین المللی برای واگذاری قدرت مواجه است، جمهوری اسلامی به عنوان تنها حامی جدی این رژیم همچنان از تداوم حکومت آن حمایت می کند.
انتشار گزارش های فراوان از حمایت های آموزشی، لجستیکی و مالی جمهوری اسلامی از حکومت سوریه و همکاری برای سرکوب مخالفان، همچنین باعث ایجاد احساسات ضد ایرانی در آن کشور شده است. با این حال حمایت گروه های اپوزیسیون ایرانی از انقلاب مردم سوریه و ارسال نامه اعلام حمایت توسط شورای راه سبز امید برای شورای ملی معترضان در سوریه تا حدودی توانسته است این احساسات را تعدیل کند و هم دلی و همراهی مردمی در ایران با این انقلاب را به گوش معترضان سوری برساند.
حکومت ایران اما از اعلام حمایت علنی از اسد و اقدامات سرکوبگرانه حکومت سوریه سر باز نمی زند.
در پی تعلیق عضویت رژیم اسد در اتحادیه عرب، همزمان با حکومت سوریه مقامات جمهوری اسلامی نیز موضعگیری کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در این باره گفت: بیانیه اتحادیه عرب همزمان با تلاش نیروهای فرامنطقه ای به منظور مداخله در امور داخلی سوریه قابل تامل است.

به گزارش ایلنا،رامین مهمانپرست اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که بیانیه اتحادیه عرب در قبال تحولات سوریه نه تنها کمکی به حل مساله نمی کند بلکه وضعیت را پیچیده تر خواهد کرد.
پیش از این آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز انقلاب مردم سوریه را متفاوت با دیگر انقلاب های کشورهای عربی دانسته و آن را به توطئه غرب نسبت داده بود.

حلقه محاصره تنگ تر می شود

با این وجود و علی رغم میل رهبران جمهوری اسلامی، به نظر می رسد فشارهای خارجی بر حکومت سوریه همزمان با گسترش اعتراضات داخلی در حال افزایش است به گونه ای که وضعیت این کشور را وارد مرحله تازه ای کرده است.
رهبری سوریه برای متوقف کردن خشونت علیه تظاهرکنندگان مخالف تحت فشار فزاینده ای از سوی سایر کشورهای عربی قرار دارد.
ترکیه نیز که تخلیه خدمه غیرضروری دیپلماتیک و خانواده های آنها از سوریه را شروع کرده است از جامعه بین المللی خواست «با صدایی متحد به تحولات جدی در سوریه واکنش نشان دهد.»
درحالی که تعلیق سوریه از اتحادیه عرب از روز چهارشنبه اجرا خواهد شد، دولت سوریه اما خواهان برگزاری نشست اضطراری سران عرب شده و از مقام های اتحادیه عرب خواسته از این کشور بازدید کنند. اقدامی که می تواند به عنوان پریشانی و نگرانی سوریه از اقدام اتحادیه عرب تلقی شود هرچند که در همین دوره نیز سرکوب مخالفان و کشتار معترضان در این کشور متوقف نشد. این سرکوب ها در روز یکشنبه ادامه یافت و بنابه گزارش ها ۹ نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شدند. نیروهای امنیتی همچنین یک دانش آموز ۱۴ ساله را پس از آنکه از شرکت در تظاهرات دولتی در شهر دیرالزور خودداری کرد به ضرب گلوله کشتند.

اقدام خبیث و زشت

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه روز دوشنبه در واکنش به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب این اقدام را غیرقانونی و مخالف میثاق این سازمان به شمار آورد و آن را » خبیث و زشت » توصیف کرد.
وزیر خارجه سوریه همچنین کشورهای عربی را به توطئه گری علیه دمشق متهم کرد.

امیدمان به چین و روسیه است

به گزارش تلویزیون العربیه، ولید المعلم در مورد انتقال پرونده بحران سوریه به شورای امنیت تاکید کرد دمشق همچنان بر موضع روسیه و چین حساب می کند.

المعلم گفت : » به پشتیبانی موضع روسیه و چین ، اقدام بین المللی علیه سوریه را بعید می دانم.»…

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: