نکاتی پیرامون مقاله «تأمین و تضمین حقوق ملی و مدنی، با کدام سیاست؟»


عبدالّرحمان اونق – 12 آبان 1390/ش.
در رابطه با مقاله آقای آتابای تحت عنوان « تأمین و تضمین حقوق ملی و مدنی، با کدام سیاست؟ » مندرج در سایت تورکمن صحرا مدیا، ابتدا می خواستم در بخش نظرات نظراتم را بنویسم که بدلیل کمی طولانی شدن بهتر دیدم که بصورت مطلبی جداگانه بنویسم.

آقای آتابای در این نوشته به یکی از مسائل مهم جنبش ما می پردازد. امید دارم که با بحث های سازنده بیشتر مورد کنکاش قرار گیرد. من برخی نطراتم را تیتر وار می نویسم:

١- شما از « انتخاب سیاستی درست و منطقی و در حد نیازهای واقعی ملت ترکمن» صحبت می کنید اما توضیح نداده اید که این چه نوع سیاستی است. فقط برلزوم همکاری با نیروهای سراسری و نیروهای مناطق ملی تاکید کرده اید. انتظار دارم که در نوشته های بعدی این سیاست را بیشتر توضیح دهید.

٢-  شما در رابطه با جریانات سراسری فقط توانسته اید از اتحاد فدائیان خلق ایران نام ببرید که موافق حل دمکراتیک مسائل و حقوق ملی ملیتهای غیرفارس است. شما حتما خودتان نیز می دانید که  اعضای فعال سازمان نامبرده شاید به ده نفر نیز نمی رسد و یا برخی سازمانهای چپ که اشاره کرده اید فقط در دنیای مجازی حضور دارند. الزام همکاری با این گونه سازمانها برچه مبنایی می تواند باشد. سازمانهایی همچون مجاهدین را که هیچ اعتقادی به پلورالسیم و دمکراسی و حقوق ملیت ها ندارند بدرستی به کناری نهاده اید. اما جریانات اصلاح طلب به اصطلاح جنبش سبز را نگفته اید که در این رابطه در کجا قرار دارند. آیا می توان روی آنها حسابی باز کرد؟

٣- در رابطه با نیروهای مناطق ملی: تا آنجا که اطلاع دارم ترک های آذری خارج از کشور از نظر سیاسی و تشکیلاتی بسیار پراکنده هستند و درگیر همدیگر. در داخل نیز همه می دانیم که سنتا بنا به علل فرهنگی و دلایل دیگری آنچنان سمپاتی با نیروهای آذری وجود نداشته است. حزب دمکرات کردستان متشکل ترین و قوی ترین جریان در میان نیروهای ملی است. آن نیز همانطور که گفته ای « مسئله کرد و وحدت کردستان را در سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است و رهبری این حزب به قدرتهای بزرگ روی آورده» است. طبیعی است که هر نیرویی در وحله نخست منافع خود را در سرلوحه فعالیت هایش قرار دهد. هیچ نیروی سیاسی ـ اجتماعی منافع خود را فدای منافع نیروی اجتماعی دیگری نخواهد کرد، مگر این که در این معامله منافع بیشتری گیرش بیاید. این سیاست حزب دمکرات کردستان  نیز شاید با توجه به شرایط کردها سیاست درستی باشد.

 آقای آتابای!

من نیز همانند شما به هیچ وجه مخالف همکاری با نیروهای سراسری! و سازمانهای مدنی و سیاسی ملیت های دیگر نیستم. اما معتقدم که در این سیاست معیارهایی برای خود داشته باشیم. در چارچوب کمی ایران ما ترکمن ها جمعیت گسترده ای همانند آذری ها و یا کردها نیستیم، هرچند که کیفیتا همانند آنها ملیتی بوده و دارای ظرفیت های ملی همانند دیگر ملیت ها هستیم، و مخصوصا با توجه به این امر در این سیاستهای همکاری نبایستی که عملا دنباله رو آنها گردیم و یا بخواهند که از نیرو و نام ترکمن ها وزنه ای برای رسیدن به اهداف خودشان بهره جویی کنند.این بسیار بدیهی است که در شرایط کنونی نمی توانیم مثلا برابر حقوق و با وزنه برابر با حزب دمکرات کردستان ویا برخی احزاب به اصطلاح سراسری بنشینیم و بر سر دفاع ازمنافع ملی ملت ترکمن و چگونگی روابط و همکاری ها بحث کنیم. اگر غیر از این باشد خودمان را گول می زنیم و خود را همچون دون کیشوت تصور خواهیم کرد.

ما، منظورم جنبش ملی ترکمن، تا زمانی که نتواند خود بعنوان نیرویی قوی و متشکل و دارای برنامه ای عمومی پا به عرصه مبارزات  مدنی، اجتماعی و سیاسی در منطقه و بالطبع ایران بگذارد، هیچ نیرویی ما را در عرصه بده و بستانهای سیاسی و اجتماعی  جدی نخواهد گرفت.

تا زمانی که جنبش ملی ترکمن ها در ایران علیرغم فشارها و سرکوبهای حکومت نتواند تشکلهای مدنی را در راستای سازماندهی مبارزات مسالمت آمیز برای حقوق ملی و انسانی ایجاد نماید، بنظر من  ره بجایی نخواهد برد. وضعیت در ترکمن صحرا را دوستان  کم و بیش مطلع هستند، پس « یورغانا گؤرأ آیاق اوزادایلی»، که اگر پا از لحاف بیرون آید ممکن است سرما بخوریم.

منبع: ترکمنصحرا مدیا

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: