ما ترکمنهای ایران، امروز از درد پراکندگی و فرهنگ خصومتگرایی و حسادتها بیشتر رنج میبریم تا عدم شناخت از دیگر سازمانهای سراسری


از: کامنتهای گفتمان ترکمنها:

اراز: … در تحلیل وی و در کنار اینهمه کلی گوییها اساس و پایۀ موضوع مبارزۀ سیاسی از قلم افتاده است. وقتیکه ما از «حقوق ملی و مدنی» یک جامعه صحبت میکنیم بایستی ارزیابیهایی از نوع و چگونگی ابزار قدرت و سازماندهی نیروهای آن جامعه داشته باشیم. چونکه بدون دستیابی یا داشتن چنین ابزار سیاسی نمیتوان در جهت «تأمین و تضمین حقوق ملی و مدنی» [.. و اینجا] قدمی مؤثر و عملی برداشت. مگر اینکه بکارگیری و ذکر چنین مفاهیم و واژه های سیاسی یک پز سیاسی باشند! که آن بحثی دیگر را میطلبند.وظیفۀ یک نیروی تحلیلگر ملی و سیاسی، در کنار ارائۀ تصویری کلی از روند جریان سیاسی جامعه، ارزیابی از برآورد امکانات نیروهای جامعۀ خاص و ارائۀ راهکارهای عملی و سیاسی برای برون شد از مشکلات موجود در آن جامعه از جمله مهمات فکری نیروهای روشنفکر آن است.

آدم هرچقدر میخواهد لب به سخن نزند و سکوت اختیار بکند اما مطالب و نوشتجات تحلیلی که از طرف برخی از دوستان ارائه میشوند، مجبور به شکستن این سکوت میکنند.

نویسندگان محترم ما علیرغم تعلقات و برخورداری از هویتی ملی، اما خواسته یا ناخواسته در عمدۀ مطالبشان از پرداخت به مسائل، معضلات و مشکلات جامعۀ خود خودداری میکنند و بیشتر علاقه و اشتیاق به پرداخت روی مسائل کلی و فراملی جامعه دارند. هرچند که آن دو جدا از هم نبوده و نیستند، اما وظیفۀ یک نیروی تحلیلگر ملی و سیاسی، در کنار ارائۀ تصویری کلی از روند جریان سیاسی جامعه، ارزیابی از برآورد امکانات نیروهای جامعۀ خاص و ارائۀ راهکارهای عملی و سیاسی برای برون شد از مشکلات موجود در آن جامعه از جمله مهمات فکری نیروهای روشنفکر آن است.

مطلب جدید آقای ت. آتابای تحت نام «تأمین و تضمین حقوق ملی و مدنی، با کدام سیاست؟» از جمله مطالبی میباشند که موضوعات مبرم جامعۀ ملی خود را هر چه کم رنگتر و کم اهمیت جلوه داده است و بر خلاف تیتر خود که از «تأمین و تضمین حقوق ملی و مدنی» صحبت میکنند، اما در این راستا هیچگونه رهنمود و یا راهکاری برای خوانندگانش ارائه نمی دهد و صرفا با چندی پند و اندرزهای حکیمانه چون؛ « بدون شک آنچه که اصل است، انتخاب سیاستی درست و منطقی و در حد نیازهای واقعی ملت ترکمن می باشد» و یا « شناخت از عرصه های فعالیتی در ایران پیش شرطی خواهد بود برای انتخاب روشهای مناسبتر. این عرصه و یا دامنه فعالیتها را از یکطرف نیازها و ضرورتهای مطالباتی ملیت ترکمن در ایران تعیین می کند و از طرف دیگر زمینه ها و میزان پتانسیل واقعی حرکت های دمکراتیک در ایران امروز.» خوانندگانش را همچنان در انتظار میگذارند. نویسندۀ محترم نمی گوید که «روشهای مناسبتر» و یا « نیازها و ضرورتهای مطالباتی ملیت ترکمن در ایران» که بدانها اشاره میکنند چه نوع «روشهایی» و یا «کدام نیازها و ضرورتهای مطالباتی» مد نظر ایشان میباشند.

در تحلیل وی و در کنار اینهمه کلی گوییها اساس و پایۀ موضوع مبارزۀ سیاسی از قلم افتاده است. وقتیکه ما از «حقوق ملی و مدنی» یک جامعه صحبت میکنیم بایستی ارزیابیهایی از نوع و چگونگی ابزار قدرت و سازماندهی نیروهای آن جامعه داشته باشیم. چونکه بدون دستیابی یا داشتن چنین ابزار سیاسی نمیتوان در جهت «تأمین و تضمین حقوق ملی و مدنی» قدمی مؤثر و عملی برداشت. مگر اینکه بکارگیری و ذکر چنین مفاهیم و واژه های سیاسی یک پز سیاسی باشند! که آن بحثی دیگر را میطلبند.

حال سئوال این است که ارزیابیهای وی از «تأمین و تضمین حقوق ملی و مدنی … ترکمنها» برچه اساسات و ساز و کارهای سیاسی استوار میباشند؟

از طرف دیگر؛ آیا عجالتا؛ مشکل و معضل امروز جامعۀ سیاسی ترکمنها شناخت از سازمانها و گروههای سیاسی جامعه ایران است (که به کرات پیرامون آنها مطالب جامع زیادی به تحریر در آمده و انتشار یافته بودند) یا داشتن و برداشتن نگاهی مسئولانه به معضلات و مشکلات عاجل امروزی نیروهای روشنفکران این جامعه میباشند؟ معضلات و مشکلاتی که کمر بر تخریب و پراکندگی آنان بسته است؟

البته نمیتوان زحمات و تلاشهای آقای ت. آتابای در تهیۀ مطلب شان را نادیده گرفت، که قابل تحسین و تشکر است. اما آیا بهتر نبود که اینهمه زحمت و تلاشهای ارزنده و انرژی زا را در جهت بازگشایی گره گاههای سازمانیابی و چگونگی راهکارهای همکاری و همیاری نیروهای تلاشگر جامعۀ ملی ملتمان بکار می گرفتند؟ چرا که جامعۀ سیاسی ما ترکمنهای ایران، امروز از درد پراکندگی و فرهنگ خصومتگرایی و حسادتها بیشتر رنج میبرد تا عدم شناخت از دیگر سازمانهای سراسری و غیره. بامید موفقیتهای بیشتر برای شما.

منبع: گفتمان ترکمنها

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: