آیا جسارت تجاری – اقتصادی ترکمنستان به جسارت فرهنگی و سیاسی خواهد انجامید؟


ترکمنستان

ترکمنستان

حاجی دأده: فیسبوک ترکمن – ترکمنلر: ترکمنستان به عنوان یک جمهوری نوپایافته با استقلال خود طلیعه امیدی برای ترکمنهای جهان قرار گرفت. بیش از همه، ترکمنهای کشورهای هممرز با ترکمنستان چشم امید به این کشور دوختند تا روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی بین ترکمنستان و کشورهای متبوع آنها بر وضعیت فرهنگی و اجتماعی و سیاسی آنان نیز مثمر ثمر واقع شود.

هر چند که در سالهای …آغازین استقلال، نیازوف گامهای مصممانه ای برای ارتباط با ترکمنهای کشورهای هممرز برداشت اما دیری نپایید که به دلایل مختلف این کشور چشمش را به روی ترکمنهای جهان بست و بدین ترتیب نقطه امید ترکمنهای جهان مخصوصا ترکمنهای ایران و افغانستان مبدل به یأس گردید.
اکنون بردی محمدف، دومین رییس جمهور ترکمنستان، مصصم به ایجاد تحولاتی در سیاستهای داخلی و بین المللی ترکمنستان است و اصلاحات محدودی که وی در عرصه سیاسی و فرهنگی کشورش انجام داده دوره وی را نسبت به سالهای آخر دوره نیازف کم و بیش پویا و متمایزتر نشان می دهد.در این راستا کمکهای مالی و خدماتی دولت بردی محمدف به ترکمنهای افغانستان نیز که در فقر شدید بسر می برند قابل تقدیر است و نشان از نگرانی حکومت وی از حال و روز ترکمنهای کشورهای همسایه دارد.
اما متاسفانه تاکنون از سوی ترکمنستان چه دولت سابق و چه دولت فعلی برای ترکمنهای ترکمن صحرا هیچ گام موثر و مفیدی که مثال زدنی باشد برداشته نشده است.ترکمنستان در دوره نیازف همواره در برابر ایران سیاست محتاطانه و حتی عاجزانه در پیش گرفته بود و در حالی که ایران در مرکز ترکمنستان به تاخت و تاز فرهنگی پرداخته بود، هیچ مقابله فرهنگی از سوی ترکمنستان انجام نمی گرفت.
اما دوره بردی محمدف کمی متفاوت با دوره سابق به نظر می رسد.
در زمستان گذشته قطع صادرات گاز به ایران از سوی ترکمنستان، هر چند که برای ترکمن صحرا نیز خوشایند نبود، اما این اقدام جدا از برحق بودن یا نبودن آن، اولین حرکت جسورانه ترکمنستان در برابر جمهوری اسلامی ایران بود و نشان داد که یک کشور مستقل ترکمن پا گرفته که خود تصمیم می گیرد و بر روابط اقتصادی بین المللی خود مسلط و حاکم است.اما آیا زمان آن نرسیده که ترکمنستان در برابر ایران جسارت سیاسی و فرهنگی خود را نیز نشان دهد. ترکمنستان تا به حال یک در صد فعالیتهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان را نیز انجام نداده است. در حالی که ایران در عشق آباد انتشاراتی باز کرده آزادنه به چاپ کتابهای خود می پردازد، در دانشگاههای ترکمنستان رشته زبان فارسی وجود دارد، به بهانه های مختلف جشنواره فیلم در ترکمنستان برگزار می کند، در این میان ترکمنستان از ایجاد یک کتابفروشی ساده در ترکمن صحرا نیز عاجز است.

مردم ترکمن صحرا چون ترکمنهای افغانستان انتظار کمک مالی و مادی از ترکمنستان ندارند، ترکمن صحرا زمینهای حاصل خیزی دارد. اما این مردم محتاج حمایت سیاسی ترکمنستان هستند. زیرا زمینهای حاصل خیز آنان با سیاستهای شوم جمهوری اسلامی در حال غصب و واگذاری به اقوام مهاجر دیگر است. همچنین مردم ترکمن صحرا انتظار دارند از زبان و فرهنگ آنان با ایجاد کلاسهای آموزش زبان ترکمنی حمایت شود تا فرهنگ و زبان و موجودیتشان در خطر نابودی قرار نگیرد.

اخیرا فرقانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان به دعوت شاعران و هنرمندان ترکمنستانی برای حضور در مراسم دهه فجر در گنبد پرداخته است و همچنین رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی برای شرکت در مراسم بزرگداشت ملانفس چندی از محققان ترکمن ایرانی را به عشق آباد دعوت کرده است. اما این فعالیتها تنها برای گرم ساختن روابط سیاسی دو کشور صورت می گیرد. در حالی که نیاز فرهنگی ترکمن صحرا حضور چند شاعر در مراسم این طرف یا آن طرف نیست. نیاز مردم ترکمن یک حرکت جسورانه از سوی ترکمنستان است که حداقل برای ایجاد کلاسهای آموزش زبان ترکمنی در ترکمن صحرا اقدام کند و در مراوده فرهنگی با ایران دست به گشایش انتشاراتی و کتابفروشی در این منطقه بزند و در امور سیاسی نیز نسبت به تغییر بافت قومی ترکمن صحرا به سران جمهوری اسلامی تذکر دهد و ثابت کند که مردم ترکمن صحرا بی پشتوانه و بی صاحب نیستند.

براستی آیا وقت آن نرسیده که ترکمنستان که در صدور گاز از خود جسارت نشان داده و قیمت دلخواه خود را بر جمهوری اسلامی تحمیل کرده است، در عرصه سیاسی و فرهنگی نیز در چارچوب تعهدات بین المللی گامهای جدیدی برداشته عظمت و اقتدار سیاسی خود را نشان بدهد.

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: