چشمان رژیم روی ده هزار هکتار زمین دیگر ترکمنها


زمینهای بکر ترکمنصحرا

زمینهای بکر ترکمنصحرا

حاجی دأده: مسئله زمین در صحرای ترکمن همواره بزرگترین معضل ترکمن صحرا بوده است. رژیمهای حاکم بر ایران چه در دوره شاهنشاهی و چه در نظام جمهوری اسلامی هرگز سرمایه گذاری صنعتی و تجاری در ترکمن صحرا انجام نداده اند. تنها منبع درآمد ملت محروم ترکمن منابع طبیعی خدا دادی بوده است. اما این فرعونهای زمانه همواره سعی بر این داشته اند که حتی نعمتهای خداوندی را نیز از دست ترکمنها بدر آورند. و مسئله زمینهای غصب شده  تاکنون حل نشده باقی مانده اند.

در نظام شاهنشاهی حکومت از ارائه سند برای بسیاری از زمینهای مزروعی ترکمنها اجتناب ورزیده است و حتی زمینهای تحت کشت این مردم را به خود آنان کرایه داده است. در نظام شاهنشاهی این عمل توسط بنیاد پهلوی و درجه داران ارتشی صورت می گرفته است. در دوره جمهوری اسلامی تنها تفاوتی که این مسئله پیدا کرده این است که جای بنیاد پهلوی را بنیاد علوی و جای درجه داران ارتشی را نیز فرماندهان سپاه پاسداران گرفته اند.
اکنون حدود یک ماه است که رژیم جمهوری اسلامی به حدود ده هزار هکتار از زمین های مزروعی ترکمن ها را که متعلق به حدود دویست تن از زارعین منطقه داشلی برون است، چشم دوخته و سر مالکیّت آنان مشکلات بزرگی برای این مردم ایجاد کرده است. در دوره نظام شاهنشاهی این زمینها به زور از کف دهقانان ترکمن بیرون کشیده و سپس به خود آنان کرایه داده شده است. پس از انقلاب بنیاد جانبازان و بنیاد علوی ادعای ملکیّت این زمینها را کرده اند و آنان نیز همین شیوه غاصبان دوره شاهنشاهی را تداوم بخشیده زمینهای فوق را به خود ترکمنها کرایه داده اند.

در دوره نظام شاهنشاهی برای بسیاری زمینهای مورد کشت ترکمنها عمداً سند صادر نشده تا افراد حکومتی هر وقت که بخواهند به تصاحب آنان بپردازند. پس از انقلاب نیز ارگانهای جمهوری اسلامی با وقوف به این امر بنام خود سند صادر کرده بسیاری از زمینهای دهقانان مستمند ترکمن را از کف آنان بیرون کشیده اند و زندگیشان را از هم فرو پاشیده اند.

این بار نیز سازمان منابع طبیعی به حدود ده هزار هکتار از زمینهای مزروعی ترکمنها چشم دوخته بی آنکه هیچ بیاندیشند که این مردم نیز حق حیات دارند و باید امرار معاش کنند.

در منطقه ای که نه سرمایه گذاری صنعتی و نه تجاری انجام می گیرد، غصب زمینهای دهقانان به معنای مرگ و نابودی آنان است. شکایتهای مردم داشلی برون که یک ماه است در محاکم قضایی جریان دارد، تا کنون هیچ نتیجه ای در پی نداشته است. درچنین شرایطی تنها راه چاره ای که برای این خلق مظلوم می ماند مقاومت در برابر غاصبان زمینهایشان است هر چند با دستهای خالی. آنگونه که در اوقی تپه مقاومتی قهرمانانه از خود نشان داده اند.

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: