مردم ترکمن صحرا محروم از دیدن برنامه های تلویزیونی ترکمنستان شمالی


تلویزیون ملّی ترکمنستان شمالی

تلویزیون ملّی ترکمنستان شمالی

حاجی دأده: – امضای سند همکاریهای پنچ جانبه منطقه ای بین ترکمنستان و ازبکستان و ایران و دو کشور عربی دیگر در عشق آباد نشان می دهد که ترکمنستان نه به دنبال ایجاد تنش با کشورهای همسایه خود بلکه در پی توسعه همکاریهای تجاری و اقتصادی است. اما این امر نباید موجب فراموش شدن وضعیت سیاسی و اجتماعی دشوار ترکمنهای ایران و ستمهایی که از سوی جمهوری اسلامی بر این مردم وارد می کند گردد و بایستی با استفاده از این روابط در پی حل مشکلات ترکمنها نیز باشد، ترکمنهایی که بیش از هشتاد سال نیست که از آنان دور افتاده اند.

از میان خیل مصائبی که ترکمنهای ایران دارند توجه حکومت ترکمنستان را به سه نکته زیر جلب می کنیم.

 1-    جمهوری اسلامی ایران نه تنها هیچ سرمایه گذاری صنعتی در ترکمن صحرا برای رفاه این مردم انجام نمی دهد بلکه با غصب زمینهای ترکمن صحرا و بخشیدن آنان به مهاجران زابلی سعی در نابودی اقتصاد این مردم و تغییر بافت جمعیتی این منطقه دارد. رئیس جمهور ترکمنستان که اخیرا با اهداء هزار تن گندم به جمهوری اسلامی و گرفتن هدیه هواپیمای کوچک ساخت ایران در قبال آن، عملا به جمهوری اسلامی دل می دهد و قلوه می ستاند باید هوشیار باشد که جمهوری اسلامی در پی ایجاد سدی انسانی میان ترکمنهای ترکمن صحرا و ترکمنستان است و مردم ترکمن صحرا در مخالفت با این سیاست حکومت ایران هراز گاه مجبور به درگیری با نیروهای امنیتی ایران می شوند.

2-    جمهوری اسلامی که تمام منافع ملی ایران را فدای توسعه شیعی گری در جهان کرده است همین سیاست خود را در ترکمنستان و ترکمن صحرا نیز دنبال می کند. توزیع کتابهای فقه شیعه در ترکمنستان سنی مذهب و زیر فشار قراردادن حوزه های علمیه ترکمن صحرا برای تدریس کتابهای شیعی مذهب در راستای همین سیاست است که روحانیون ترکمن نسبت به آن واکنش نشان داده اند و دولت ترکمنستان نیز باید با این موضوع هوشیارانه برخورد کند و مانع ایجاد تشتت مذهبی بین ترکمنها شود.

3-    یکی از سیاستهای شوونیستی جمهوری اسلامی محو زبان و فرهنگ ترکمنهای ترکمن صحرا است که تا کنون بودجه ها و سرمایه گذاریهای زیادی برای آن انجام داده اند. ترکمنستان حداقل کاری که در این زمینه می تواند انجام بدهد پخش برنامه های تلویزیونی خود از طریق خطهای ماهواره ای تورکسات و هاتبرد است. ترکمنستان در این زمینه همانند آذربایجان باید ترکیه را الگو قرار بدهد که با پخش برنامه های خود از طریق ماهواره به تقویت زبان ترکی در میان ترکهای جهان پرداخته است. آنچنان که امروز حتی ترکمنهای ترکمن صحرا نیز اشتیاق زیادی به فراگیری زبان ترکی ترکیه نشان می دهند.

 در حال حاضر ترکمنستان برنامه های تلویزیونی خود را از خط ماهواره ای غیر قابل دسترس پخش می کند  که امکان مشاهده آن برای ترکمنهای جهان بسیار دشوار است و باید برای دیدن آنها از آنتنهای ماهواره ای دو متری بسیار بزرگ استفاده کرد که در کشوری چون جمهوری اسلامی ایران که کلا با ماهواره مخالف است بکارگیری آنها از نظر امنیتی برای کاربران بسیار خطرزا می باشد و  بسیاری از ترکمنها به خاطر استفاده از این نوع ماهواره ها که به راحتی قابل دیدرس از دور هستند گرفتار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شده اند. ترکمنستان در حال حاضر اگر ذره ای برای فرهنگ زبان و ادب ترکمنهای ترکمن صحرا ارزش قائل است بهترین کاری که می تواند در این راستا انجام بدهد پخش برنامه های تلویزیونی خود از طریق خطهای ماهواره ای چون هاتبرد و تورکساست است که با ماهواره ای ساده تر و کوچکتر قابل مشاهده هستند و اکثر مردم ایران و ترکمن صحرا برای دیدن کانالهای ترکیه و شبکه های تلویزیونی غربی از آنها استفاده می کنند.

اکنون که جمهوری اسلامی با تحریک شیعیان بحرین و همچنین حمایت از سرکوب مردم انقلابی سوریه در پی منافع سیاسی خود در منطقه خاورمیانه است و کشورهای حاشیه خلیج از طریق شورای همکاری خلیج سعی در تقویت یکدیگر دارند جا دارد که ترکمنستان نیز کمی از لاک خود بیرون آید و آن اندیشه سالهای اول استقلال ترکمنستان مبنی بر اتحاد و همکاری ترکمنهای جهان را تقویت بخشد و حداقل در گستره فرهنگی حمایت خود را از ترکمنها دریغ نکند و فراموش نکند که اگر فردا اتفاقی منطقه ای برای ترکمنستان بیافتد همین ترکمنها هستند که به حمایت از آن خواهند پرداخت.

منبع: فیسبوک حاجی دأده

Advertisements

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: