بیانیه ی کانون فرهنگی وسیاسی خلق ترکمن


8 مارس روز جهانی زن
8 مارس روز جهانی زن

درگرامیداشت هشت مارس روز جهانی زن

فرارسیدن هشتم مارس روز جهانی زن را به همه زنان جهان و ملیت های ایران، به تمامی مادرانی که با اعدام عزیزان شان بدست رژیم های دیکتاتور داغدارند ، تبریک می گوید.
کانون فرهنگی وسیاسی خلق ترکمن خواهان رفع تبعیض های جنسیتی، قومیتی وتحقق مطالبات برحق  زنان ایران و جهان می باشد.
هشتم مارس امسال مصادف با صدمین سالروزی است که نیمی از انسانهای جهان بهمراه مردان آگاه بپا خاسته و فریاد رهائی شان درسراسر جهان طنین انداز گشته است.
در روز 8 مارس 1875 زنان کارگر کارخانجات نساجی شهر نیویورک آمریکا برای بهبود شرایط کار و در اعتراض به پائین بودن دستمزد، اقدام به تظاهرات کردند. این حرکت به درگیری قهر آمیز با پلیس انجامیده، و پلیس با حمله ی وحشیانه به تطاهرات، این حرکت اعتراضی زنان کارگر را سرکوب می نماید. کلارا زتکین زن سوسیالیست از حزب سوسیال دموکرات آلمان درکنگره ی بین المللی سوسیالیستها درشهر کپنهاگ درسال 1910 ، 8 مارس را بعنوان روز جهانی مبارزه زنان پیشنهاد می کند. و شرکت کنندگان درکنگره این پیشنهاد را پذیرفته و تصویب میکنند.  در هشتم مارس سا ل بعد یعنی 1911  در بسیاری از کشورهای اروپا  از جمله آلمان، دانمارک، روسیه ، سویس وغیره ،  یک میلیون زن سوسیالیست و کارگر به همراه مردان آگاه و مترقی طی تظاهرات برای گرامیداشت » روز جهانی زن» خواهان حقوق سیاسی و اجتماعی برابر برای همه زنان و مردان می شوند.
کشته شدن 149 کارگر زن در نیویورک درجریان آتش سوزی به علت عدم تجهیز محل کار به دستگاههای امنیتی باعث گسترش تظاهرات 8 مارس درسال بعد درسراسر دنیای پیشرفته شده، موجب جهانی شدن امر اعتراض به بدی شرایط کار ، وبرابر حقوق زن و مرد می گردد.
زنان نیمی از هر جمعیت را تشکیل می دهند و بدون آزادی آنان، هیچ جامعه ای نمی تواند آزاد باشد.  جامعه وقتی فعال است  و وقتی می تواند آزادی و حقوق خود را کسب کند که زنان  آن جامعه آزادیخواه بوده و به همراه مردان  در راه آزادی و حق طلبی فعال باشند. حضور گسترده وفعال زنان درجنبش بر علیه استبداد شاهنشاهی ومذهبی، بویژه حضور گسترده و فعالانه ی زنان در جنبش آزادیخواهانه و حق طلبانه ی ملیت های ایران، ماهیت و هوویت آزادیخواهانه و مترقی آنان  را برجهانیان اشکار نمود. چالش گسترده و چشمگیر زنان ایران در مبارزه با رژیمی که  بر تبعیض قومی و استبداد مطلقه ولایی استوار است و با آزادی  خواهی زنان خصومت دیرینه ای دارد تاریخ ساز و امید آفرین بود.

پیروز باد مبارزه ی  زنان و مردان آزادیخواه ، برابری طلب درایران وجهان

کانون فرهنگی وسیاسی خلق ترکمن

مارس 2011 – 16 اسفند 1389

ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: