یادداشت سردبیر ترکمنصحرا مــدیـا


تظاهرات گنبدسال1357-1358
تظاهرات گنبدسال1357-1358

احمد مرادی 21 بهمن 1388
« ماه بهمن »

انقلاب سال 1357 و ماه بهمن بدون شک یادآور خاطرات شیرین و درعین حال تلخ و غم انگیزی در تاریخ ترکمن های ایران بشمار می آید. در این ماه بود که رژیم دیکتاتوری شاهنشاهی سرنگون گردید، در این ماه بود که کانون فرهنگی وسیاسی خلق ترکمن با اعلام شعار « اوقو گره ک حاط گره ک، تورکمنچه مکتپ گره ک » ( تحصیل و تدریس بزبان مادری) و « الدن گیدن یرلری غایتارئپ آلماق گره ک » ( زمینهای غصبی باید پس گرفته شوند) ، موجودیت عملی خود را بعنوان یک جریان ملی و سیاسی ترکمن به نمایش گذارد. و در بهمن ماه 1358 بود که جنگ دومی به ترکمن ها تحمیل گردیده و ضمن شهادت و دستگیری بسیاری از آزادیخواهان و رزمندگان ترکمن، منجمله چهار رهبر ستاد مرکزی شوراها، توماج و مختوم و واحدی و جرجانی ربوده شده و ناجوانمردانه توسط خلخالی جلاد تیرباران گردیدند. …

خلق ترکمن در طی این سالها جهت احقاق حقوق ملی و سیاسی خود هزینه بسیار سنگینی پرداخت که عواقب آنرا تا به امروز می کشد. در طی سی سال گذشته، با اینکه دستاوردهای معینی بویژه در عرصه فرهنگی با تلاش نیروهای متعهد و روشنفکر ترکمن حاصل گردیده و سطح رشد فکری و میزان تحصیلات و وجود کارشناسان و متخصصان رشته های مختلف علمی در میان ترکمن ها با آن سال ها قابل قیاس نیست، اما حقوق تحقق نیافته اولیه ای همچون تحصیل و تدریس بزبان مادری و فشار به اهل سنت و فقدان برنامه های اقتصادی مشخص و ایجاد اشتغال برای جوانان، تحمیل پوشش به زنان و دختران ترکمن، محدودیتهای جدی در فعالیتهای سیاسی و ایجاد تشکل ها و مشکلات عدیده دیگر، موارد قابل تأملی هستند که همچنان لاینحل مانده و یا عامدا در راه اجرای آنان سنگ اندازی میشود.

جنبش ترکمن صحرا همواره خصلتی آزادی خواهانه، عدالتجویانه و حق طلبانه داشته است. این امر چه در تاریخ گذشته ترکمن ها در ایام رژیم شاهنشاهی و چه امروزکاملا مشهود میباشد. برخوردهای سرکوبگرانه و تحمیلی حکام گذشته وامروز، موجبات بی اعتمادی کامل نسبت به حکومتهای مرکزی را فراهم آورده است. بی جهت نبود که مردم ترکمن جزو اولین ملیت های ساکن در ایران بودند که به قانون اساسی جمهوری اسلامی جواب منفی دادند. این جواب منفی به نظام جمهوری اسلامی، عواقب بسیار سنگینی برای ترکمن ها در بر داشت و حکومت وقت بجای درک روحیه و مطالبات ترکمن ها و تلاش برای یافتن آن گریزگاه هایی که بتواند دامنه این شکاف را با پاسخ معقول به آنها کاهش دهد، همچنان بر سیاستهای تک محوری و ایدئولوژیک خود در مطیع ساختن ترکمنها زیر پرچم مذهب شیعه و شعار به اصطلاح « امت واحد اسلامی » ادامه داده و بر دامنه این بی اعتمادیها و دوریها بیش از پیش دامن زد. از اینروست که مردم ترکمن با امید به ایجاد یک فضای تنفسی مطلوب همواره مرزبندی خویش را با جناح تندرو و فاناتیک حاکمیت حفظ نموده و به جناح موسوم به اصلاح طلب نزدیکی نشان داده و میدهند. انتخابات هشت ماه پیش ریاست جمهوری و حضور گسترده مردم ترکمن و رأی اکثریت غالب آنان به کاندیداهای جناح اصلاح طلب، علیرغم همه بی مهریها و بی لطفیهای این دو کاندیدای اصلاح طلب  نسبت به ترکمنها ، نشان از سعه صدر و اعتقاد راسخ و قلبی آنان در ایجاد یک فضای حداقل دمکراتیک در کل جامعه و محدودیت و عقب راندن استبداد، بمثابه نیازعاجل امروز کل جامعه دارد.

بهرحال با پشت سر گذراندن همه این تجربیات تلخ، در آستانه سی و یکمین سال انقلاب 57، باید این اصل مسلم را مورد تأکید قرار داد که حضور میلیونی توده مردم در صحنه مبارزه، نیرومندترین اهرم هر گونه تغییر و دگرگونی در جامعه بشمار می آید. این نیروها از دانشجویان گرفته تا زنان و طبقه کارگر و ملیتهای کشورمان هر یک خواستها و مطالبات خاص خود را دارند. برخی از این خواستها عمومی بوده و برخی دیگر با ویژگیهای جنسی، طبقاتی و ملی و فرهنگی آنان مربوط می باشد. رهبری جنبش اعتراضی کنونی آنگاه میتواند خود را در شکل فراگستر و عمومی نمایان سازد که بتواند مطالبات اقشار مختلف جامعه را در حرکت عدالتخواهانه خود انعکاس داده و راه حلهای عملی برای آنان ارائه دهد. تنها در آنصورت است که میتوان شاهد حضور میلیونی طیفهای مختلف مردم در صحنه مبارزه بوده و به شعار ایران برای همه ایرانیان باور نمود.

منبع: ترکمنصحرا مدیا

یک پاسخ to “یادداشت سردبیر ترکمنصحرا مــدیـا”

  1. links for 2010-02-17 « تورکوک بیز Türkük Biz Says:

    […] یادداشت سردبیر ترکمنصحرا مــدیـا […]


ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: